Občanské právo

Aktuální články zaměřené na občanské právo, občanský zákoník a civilistiku. Přinášejí přehled o základních otázkách občanského práva zpracovaný renomovanými odborníky na danou problematiku.

Jak na poskytování digitálního obsahu po novele - 1. díl
Datové schránky občanů

Jak na poskytování digitálního obsahu po novele - 1. díl

Novela občanského zákoníku zavádí od 6. ledna nová pravidla pro smlouvy o poskytování digitálního obsahu. Zajímat by vás měla, pokud poskytujete digitální obsah spotřebitelům nebo podnikatelům. Dnes se podíváme na to, co je a není digitální obsah, jak je upraven proces zpřístupnění, proč aktualizovat digitální obsah a co byste měli upravit ve vašich smlouvách.

Tak dlouho se chodí se džbánem pro gin ...aneb Marks & Spencer vyhrál spor s Aldi
Kvóty na vybrané tuzemské potraviny v obchodech nebudou

Tak dlouho se chodí se džbánem pro gin ...aneb Marks & Spencer vyhrál spor s Aldi

Marks & Spencer („M&S“) uvedl v roce 2020 před Vánoci na trh sváteční řadu ginu, která byla prodávána v lahvi se třpytivými zlatými vločkami, zimním motivem a integrovaným světlem. M&S si současně obal lahve chránil několika průmyslovými vzory zapsanými ve Spojeném království. O rok později začal řetězec Aldi („Aldi“) prodávat gin, který nazval „The infusionist“.

Kolektiv autorů
Nařízení EU o digitálních službách: možné právní nebezpečí – část II.
Evropská unie Polsko dodržování unijní právo

Nařízení EU o digitálních službách: možné právní nebezpečí – část II.

Kritický rozbor nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2022/2065 ze dne 19. října 2022 o jednotném trhu digitálních služeb a o změně směrnice 2000/31/ES (nařízení o digitálních službách), účinné od 17. února 2024, které klade důraz na ochranu veřejnosti před společensky škodlivým obsahem, aniž by se přitom muselo jednat o obsah zákonem zakázaný.

Všechny cesty vedou… ke skutečné vůli?
Řízení ve věcech vyslovení přípustnosti převzetí nebo držení ve zdravotním ústavu

Všechny cesty vedou… ke skutečné vůli?

Zamýšleli jste uzavřít typově upravenou smlouvu, ale chybí vám některá z podstatných náležitostí? Použili jste při tvorbě smlouvy vzor a omylem jste opomněli přizpůsobit některá ujednání? Obáváte se, že se soud ani nepokusí výkladem zjistit Vaši skutečnou vůli, protože se smluvní ujednání jeví jako naprosto jednoznačná? I v těchto situacích existuje řešení.

Rozhovor: Jiří Kučera - O novele občanského zákoníku a smlouvě o digitálním obsahu
Mgr. Jiří Kučera, advokát Kučera & Associates

Rozhovor: Jiří Kučera - O novele občanského zákoníku a smlouvě o digitálním obsahu

Novela občanského zákoníku zavedla s účinností od ledna letošního roku nový smluvní typ - smlouvu u digitálních službách. O jakou smlouvu se jedná? Co jsou digitální služby a digitální obsah a jaký je mezi nimi rozdíl? To vše nám v následujícím rozhovoru představí a přiblíží Mgr. Jiří Kučera, advokát Kučera & Associates, advokátní kancelář.

Svěřenský fond a majetek
Svěřenské fondy

Svěřenský fond a majetek

Jak bylo slíbeno v posledním dílu našeho seriálu, tématem tohoto článku bude hlavní atribut svěřenského fondu, kterým je majetek. Postupně se zaměříme na problematiku vkladu a následného zvýšení majetku, otázky související s plněním ze svěřenského fondu a rovněž na daňové souvislosti uvedeného.

Kolektiv autorů