Občanské právo

Aktuální články zaměřené na občanské právo, občanský zákoník a civilistiku. Přinášejí přehled o základních otázkách občanského práva zpracovaný renomovanými odborníky na danou problematiku.

Online podvody
Reklamace

Online podvody

Podvody na internetu jsou stále častějším problémem, a proto je nezbytné vědět, jak rozpoznat podvodný e-shop, jaká práva má spotřebitel a jak postupovat v případě, že se stane obětí nekalého jednání. Právní rámec ochrany spotřebitele je upraven především v zákoně č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, a v zákoně č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele.

Smlouva o smlouvě budoucí a společné jmění manželů
Rozvod, majetkové vyrovnání

Smlouva o smlouvě budoucí a společné jmění manželů

Je to tak třikrát do roka, co se na advokátní kancelář obrací novomanželé s dotazem na ochranu svých budoucích investic. Většinou přichází s tím, že mají již vše ošetřené, nově budovanou nemovitost budou mít ve výlučném vlastnictví, protože mají podepsanou smlouvu o smlouvě budoucí „jen na sebe“. Právníci developera údajně připraví kupní smlouvu „jen na ně“, takže tímto je to vyřešeno. A zhruba stejný počet klientů se obrátí na kancelář v době rozvodu s tím, že jim budoucí exmanžel/ka tvrdí, že jejich výlučný byt/dům „koupený“ před manželstvím (rozuměj podepsaná smlouva o smlouvě budoucí) je ve společném jmění manželů.

Kolektiv autorů
Velkorysost, která může zamávat s dědictvím: Jak může darování dědici za života ovlivnit dědické nároky?
Svěřenský fond, rodinný majetek

Velkorysost, která může zamávat s dědictvím: Jak může darování dědici za života ovlivnit dědické nároky?

Úmrtí blízkého bývá téměř vždy obdobím náročných zkoušek vzájemných vztahů v rodině – mezi sourozenci, rodiči, dětmi a dalšími blízkými. Nad rámec ztráty, s níž se rodina musí vyrovnat, přichází záhy další náročná etapa, kterou je řízení o pozůstalosti; v jeho rámci pak dochází nezřídka k emočně vypjatým situacím, jichž se účastní právě výše zmínění členové rodiny.

Kolektiv autorů
Ústavní soud: Střídavá péče nemusí být 50:50
střídavá péče rodinné právo rodina

Ústavní soud: Střídavá péče nemusí být 50:50

Když se rodiče rozvádějí, jedním z nejdůležitějších rozhodnutí je, kdo se bude starat o děti. Pokud soud rozhodne o střídavé péči, mnoho lidí si představí model 50:50 – dítě tráví stejnou dobu s oběma rodiči. Nejnovější rozhodnutí Ústavního soudu z února 2025 ale znovu opakuje, že to není pravidlo a střídavá péče může mít více podob tak, aby odpovídala potřebách každé jednotlivé rodiny a dítěte.

Spring Walk
Slevy a reklamační práva: Jak správně reklamovat zboží objednané online
Elektronické obchodování, změna DPH

Slevy a reklamační práva: Jak správně reklamovat zboží objednané online

Nákupy přes internet jsou dnes samozřejmostí. Po lednových nákupech, kdy jsme si dopřáli výhodné povánoční slevy, přichází otázka, co dělat, když objednané zboží nesplní očekávání nebo vykazuje vady. Reklamace může být stresujícím procesem, ale pokud znáte svá práva a správný postup, může být celý proces mnohem jednodušší.

Prosté elektronické podpisy a komerční služby pro on-line podepisování – III.
Elektronický podpis

Prosté elektronické podpisy a komerční služby pro on-line podepisování – III.

Unijní nařízení eIDAS přineslo značné rozvolnění požadavků, kladených na elektronické podpisy. Ani původní právní úprava nevylučovala existenci tzv. prostých elektronických podpisů, nicméně i po nich požadovala, aby „někomu patřily“ a umožňovaly ověřování identity podepsané osoby – a to i ve vazbě na konkrétní podepisovaný obsah. Dnes už od nich není nic takového požadováno, a tak prostým elektronickým podpisem může být i něco zcela anonymního, například smajlík či jiný emotikon, co není nijak vázáno ani na konkrétní identitu podepisující osoby, ani na konkrétní podepisovaný obsah, a nemusí tak postačovat k zachování písemné formy. Jak se s nezávislostí na konkrétním obsahu vyrovnávají služby pro on-line podepisování, jako DocuSign, DigiSign, Signi, Podpisovna atd., aby mohly zachovávat písemnou formu?

Kolektiv autorů
Investování peněžních prostředků SVJ: právní limity a interpretační výzvy
Přechod družstevního podílu v insolvenci

Investování peněžních prostředků SVJ: právní limity a interpretační výzvy

Investování peněžních prostředků společenství vlastníků jednotek (dále jen „SVJ“) vyvolává v praxi stále řadu nejasností. Právní úprava SVJ v občanském zákoníku sice vymezuje jeho účel a mantinely jeho činnosti, avšak investování prostředků ve vlastnictví SVJ zůstává i vzhledem k absenci relevantní judikatury stále nevyjasněné.

Ondřej Gocman
Notářský zápis jako exekuční titul k vyklizení nemovitosti
Stavba, dům

Notářský zápis jako exekuční titul k vyklizení nemovitosti

Velký senát Nejvyššího soudu České republiky vydal dne 10. 4. 2024 pod č. j. 31 Cdo 225/2024-543 usnesení, v němž se zabýval problematikou notářského zápisu se svolením k přímé vykonatelnosti jako exekučního titulu k vyklizení nemovitosti (dále jen „Usnesení“). Velký senát Nejvyššího soudu České republiky se ve svém odůvodnění odchýlil od předchozího rozhodnutí a potvrdil, že notářský zápis se svolením k přímé vykonatelnosti je exekučním titulem pro vyklizení nemovitosti.

Kolektiv autorů
Prosté elektronické podpisy a komerční služby pro on-line podepisování – II.
Elektronický podpis

Prosté elektronické podpisy a komerční služby pro on-line podepisování – II.

Prosté elektronické podpisy, vytvářené v rámci služeb pro on-line podepisování (jako je DocuSign, DigiSign, Signi, Podpisovna a další) posuzujeme podle toho, co nám o nich říká příslušná služba – je to ona, kdo nám dosvědčuje identitu podepsané osoby. Proto velmi záleží na tom, jak důkladně si služba sama ověřuje identitu svých uživatelů. V závislosti na cenovém plánu i volbě uživatele se může spokojit i s neověřenou a pouze deklarovanou identitou, kterou přenáší i do svých záznamů o provedených úkonech, a která nemusí vždy odpovídat skutečnosti. Tyto záznamy je proto nutné pozorně číst a vyhodnocovat. Zvláště mají-li sloužit jako důkazy v případě nějakého sporu.

Kolektiv autorů
Novela OSŘ: změny u elektronických platebních rozkazů

Novela OSŘ: změny u elektronických platebních rozkazů

V druhé polovině roku 2024 došlo k poněkud nenápadné, ale o to zajímavější novele zákona č. 99/1963 Sb., občanský soudní řád (dále jen „OSŘ“), která bude mít praktické dopady především na oblast vymáhání peněžitých pohledávek. Ačkoliv je novela OŠR účinná již nějaký čas, její dopady pocítíme až v nadcházejících měsících či letech. Pojďme se blíže podívat na hlavní změny, které změna OSŘ do civilních soudních sporů přinesla.