
Účinnost flexinovely zákoníku práce se rychle blíží
Novela zákoníku práce, známá jako „flexinovela“, byla tento týden vyhlášena ve Sbírce zákonů a nabude tak účinnosti 1. června 2025.
Téma pracovního práva pokrývá všechny aspekty právních vztahů souvisejících s výkonem práce. Články přinášejí přehled o otázkách pracovního práva zpracovaný renomovanými odborníky na danou problematiku.
Novela zákoníku práce, známá jako „flexinovela“, byla tento týden vyhlášena ve Sbírce zákonů a nabude tak účinnosti 1. června 2025.
Pracovní právo je jeho doména – Michal Peškar se mu věnuje přes deset let a problematiku dohod zná do detailu. V rozhovoru vysvětluje, proč novinky v zákoníku práce přinesly pro DPP a DPČ víc škody než užitku, ale i proč se pořád vyplatí. Na stejné téma vystoupí též na kongresu Právní prostor, který se koná už na konci května.
„Zaměstnavatelé musí počítat s tím, že na implementaci nových pravidel asi nebude moc času," říká v rozhovoru doc. Jakub Tomšej, který mimo jiné spolupracuje jako konzultant s Ministerstvem práce a sociálních věcí na transpozici směrnice o transparentnosti v odměňování. Téma detailně představí i na kongresu Právní prostor 2025, kde vystoupí 27. května.
V únoru 2025 zrušil Spolkový ústavní soud dva rozsudky, které předtím vydal Spolkový pracovní soud (BAG). Případ se týkal odměny za noční práci v potravinářském průmyslu. Noční práce je v těchto odvětvích běžným jevem, například proto, že pece nebo plnicí systémy musí být v provozu nepřetržitě.
Flexinovela zákoníku práce přináší zaměstnavatelům nové možnosti. Na letošním kongresu Právní prostor novinky představí Mgr. Jakub Málek, advokát a managing partner PEYTON legal, pro něhož je pracovní právo nejoblíbenější částí advokátní praxe. Vy si dnes můžete dát prostřednictvím našeho rozhovoru malou ochutnávku kongresového příspěvku.
Zaměstnanci mají ve výjimečných případech ze zákona právo na volno v práci. Mezi tyto takzvané překážky v práci patří zejména volno na svatbu, pohřeb blízkého člověka a doprovod rodinného příslušníka do zdravotnického zařízení. Definuje je nařízení vlády z roku 2006, které bude brzy novelizováno, a to vůbec poprvé.
Dnešní doba nám přináší nepřeberné množství technologických možností a tou snad nejostřeji sledovanou je právě umělá inteligence (zkratka AI, výjimečně i česky UI), která zažila největší boom v posledních přibližně 2 letech.
Takzvaná flexinovela zákoníku práce byla již přijata po Poslanecké sněmovně i Senátem, čeká tedy již jen na podpis prezidenta. Nabýt účinnosti může již 1. června.
Znáte to sami – už roky pracujete jako HR specialista pro firmu, jejímuž krédu a poslání věříte. Ale zájem stát se součástí něčeho většího a sdílení stejných hodnot pro získání a udržení těch nejkvalitnějších zaměstnanců bohužel leckdy nestačí.
Hlavním cílem chystané novely zákoníku práce, tzv. flexinovely, která byla pod sněmovním tiskem č. 775 schválena Poslaneckou sněmovnou dne 7.3.2025, je zvýšení flexibility pracovněprávních vztahů.
Upoutávka na nové, již 15. aktualizované vydání unikátní publikace pro personalisty.
Alkohol na pracovišti představuje závažný fenomén s významnými právními důsledky, které se promítají jak do pracovněprávních vztahů, tak do oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. Soudní praxe v minulosti naznačovala, že při řešení alkoholu na pracovišti je vždy nezbytné individuální posuzování každého případu, s ohledem na jeho kontext a povahu konkrétních skutkových okolností. Je tento závěr i dnes stále aktuální?
Poslanecká sněmovna v pátek 8. 3. 2025 schválila dlouho diskutovanou tzv. flexinovelu, která novelizuje zákoník práce a další právní předpisy a přináší řadu důležitých změn v oblasti pracovněprávních vztahů.
Dlouho očekávaná flexi novela zákoníku práce byla schválena poslaneckou sněmovnou. Přináší několik významných změn, které ovlivní jak zaměstnance, tak zaměstnavatele. Zde je shrnutí těch nejpodstatnějších novinek, včetně srovnání s dosavadní právní úpravou.
Flexinovela Zákoníku práce, která v pátek prošla schválením v poslanecké sněmovně a míří do senátu, obsahuje mimo jiné velmi důležitý celkový redesign podpory v nezaměstnanosti a podpory v rekvalifikaci.