Ostatní

Výběr nejrůznějších článků o právu a legislativě, které jsou svým zaměřením mimo ostatní kategorie, jako je Občanské, Trestní nebo Pracovní právo.

Změny v bezplatných emisních povolenkách: na koho dopadnou a jak se na ně připravit?
Auto, emise, spalovací motor

Změny v bezplatných emisních povolenkách: na koho dopadnou a jak se na ně připravit?

Evropská unie připravila balíček legislativních opatření „Fit for 55“ směřujících k dosažení klimatických cílů EU - snížení evropských emisí skleníkových plynů do roku 2030 v porovnání s rokem 1990 o 55%. Součástí balíčku je i revize směrnice o vytvoření systému pro obchodování s povolenkami na emise skleníkových plynů (směrnice EU ETS), která je základem stávajícího systému obchodování s povolenkami. Dosavadní systém tak čekají změny, a to včetně pravidel, podle kterých dochází k bezplatnému přidělování emisních povolenek.

10 let advokacie na obou stranách hranice – co se můžeme naučit od sousedů a co se mohou učit sousedi od nás

10 let advokacie na obou stranách hranice – co se můžeme naučit od sousedů a co se mohou učit sousedi od nás

V advokacii působím už dlouho, stejně, jako jsem ženatý – tedy 23 let. Posledních 10 let jsem také usazeným evropským advokátem ve Vídni. Kromě toho jsem také přes 20 let soudní překladatel a tlumočník německého a českého jazyka. Ve svém příspěvku se proto budu snažit podělit o své zkušenosti z Rakouska a z Česka. Budu porovnávat některé instituty a jejich praktické uplatnění před českými a rakouskými soudy.

Podnikání ve fotovoltaice: Džungle nebo ráj?

Podnikání ve fotovoltaice: Džungle nebo ráj?

V roce 2022 se vyrojila ohromná smršť článků o tom, jaký je ve fotovoltaice v ČR obrovský boom. Ten objem instalací v České republice činil 290 MWp. To „p“ znamená megawatt „peak“, kterým se označuje instalovaný nominální výkon. A těch 290 MWp znamenalo meziroční nárůst instalovaného výkonu téměř pětinásobně. Bylo připojeno asi 33 000 elektráren, zažádáno bylo o 107 000 elektráren. A některé subjekty to zaskočilo, ten obrovský růst, problémy s kapacitou systému, lidí, procesy, sklady… Úžasně tedy rosteme. Rosteme?

NFT se může na trh s uměním vrátit i díky lépe ošetřeným autorským právům
Digitální tokeny

NFT se může na trh s uměním vrátit i díky lépe ošetřeným autorským právům

NFT sféra zažila svůj velký boom v roce 2021, kdy o těchto tokenech neslyšel jen málokdo. V roce 2022 ale přišel drastický propad a vypadalo to, že NFT skončí v propadlišti dějin. Teď se ale NFT vracejí zpět. Lze to vyvozovat z nedávno zahájených NFT projektů, mezi něž patří například dosud nevídaná spolupráce Coca-Coly a Onchainsummer. V úspěšném návratu NFT na seriózní trh s uměním může pomoci i právo, které bohužel dosud stálo spíše stranou.

Kolektiv autorů