Ostatní

Výběr nejrůznějších článků o právu a legislativě, které jsou svým zaměřením mimo ostatní kategorie, jako je Občanské, Trestní nebo Pracovní právo.

Rozhovor: Jan M. Passer – O Soudním dvoru i obecnějších otázkách soudního rozhodování
Jan M. Passer

Rozhovor: Jan M. Passer – O Soudním dvoru i obecnějších otázkách soudního rozhodování

JUDr. Jan M. Passer, Ph.D., LL.M., je od 6. října 2020 soudcem Soudního dvora. V Lucemburku však působí již od roku 2016. Má mezi rozhodnutími SDEU nějakého svého osobního favorita? Kde vidí hranici mezi právní a politickou otázkou? Co pokládá za největší výzvu pro současné právo EU?

Překlad úředních listin
Apostila, úřední překlad

Překlad úředních listin

Pokud potřebujete v zahraničí předložit dokončené vzdělání, výpis z rejstříku trestů, rodný list nebo jiné úřední dokumenty, nejspíš vám je jasné, že je budete muset nechat přeložit do jazyka dané země. Vzhledem k tomu, že se na veřejné listiny kladou vysoké nároky po stránce přesnosti a odbornosti, bude v takovém případě nutné zajistit úřední neboli soudní překlad. Zajímá vás, jak úřední překlad získat a co vše k němu můžete potřebovat?

Rozhovor: Soutěž Ukaž svou kreativitu nám ukázala nové možnosti, říkají vítězky
Soutěž Ukaž svou kreativitu IX.

Rozhovor: Soutěž Ukaž svou kreativitu nám ukázala nové možnosti, říkají vítězky

Vítězky soutěže „Ukaž svou kreativitu IX.“ Veronika Stratilová, Nina Veselá a Kateřina Sovíková měly možnost se v polovině dubna zúčastnit kongresu Právní prostor. Co vše jim soutěž přinesla? Kolik času zabere napsání soutěžního příspěvku? A je vlastně pro studenta práv důležité trénovat písemný projev?

Kongres Právní prostor 2022: Špičky českého práva diskutovaly o digitalizaci, ženách v právu, justici a dalších aktuálních tématech
Kongres Právní prostor 2022

Kongres Právní prostor 2022: Špičky českého práva diskutovaly o digitalizaci, ženách v právu, justici a dalších aktuálních tématech

10. ročník kongresu Právní prostor nastolil témata, která oslovila právní veřejnost. Na Seči u Chrudimi se setkali špičkoví přednášející a pozorné publikum a z letošního ročníku kongresu učinili nezapomenutelný odborný a společenský zážitek.

Zásady pro spolupráci s investory mohou pomoci zajistit menším městům trvalou udržitelnost a peníze na další rozvoj
Zelená ulice, zeleň ve městech

Zásady pro spolupráci s investory mohou pomoci zajistit menším městům trvalou udržitelnost a peníze na další rozvoj

V uplynulých dvou letech celá řada zejména větších měst přijala Zásady pro spolupráci s investory na rozvoji veřejné infrastruktury nebo obdobně nazvané dokumenty. Nastavila tak jasné podmínky pro všechny investory, kteří chtějí ve městech stavět zejména komerční projekty.

Pravidla pro ukrajinské uprchlíky v zemích EU

Pravidla pro ukrajinské uprchlíky v zemích EU

V důsledku ruské útočné války proti Ukrajině Evropská unie aktivovala vůbec poprvé od roku 2001 směrnici Rady EU č. 2001/55/ES o „minimálních normách pro poskytování dočasné ochrany v případě hromadného přílivu vysídlených osob a o opatřeních na podporu rovnováhy mezi členskými státy při vynakládání úsilí v souvislosti s přijetím těchto osob a s následky z toho plynoucími“.