Ke 20. výročí slovenské Justiční akademie

Možná uvítáte, že v nastupujícím čase adventním neotevřu žádné další ožehavé téma a pokusím se tentokrát navodit spíše náladu sváteční až slavnostní.

předseda senátu Nejvyššího soudu

Ve čtvrtek 14. listopadu 2024 uspořádala Justičná akadémia Slovenskej republiky konferenci věnovanou vzdělávání justičních právnických profesí při příležitosti 20. výročí vzniku této vzdělávací instituce[1]. Jako dlouholetý lektor jsem měl příležitost se akce zúčastnit a spolu s předsedou Nejvyššího soudu JUDr. Petrem Angyalossym, Ph. D., který je zde vynikajícím způsobem etablován, jsme se setkali s řadou známých slovenských právnických osobností a potkali i nové tváře, které mají co do činění se vzděláváním soudců, prokurátorů a justičního personálu u našeho nejbližšího souseda.

Rád bych ozřejmil, že Justičná akadémia Slovenskej republiky je podle zákona č. 548/2003 Z. z. (s účinností od 1. 1. 2004) právnickou osobou, která je rozpočtovou organizací Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky. Hospodaří tak s prostředky účelově určenými ve státním rozpočtu k tomu, aby mohla plnit úkoly vzdělávací instituce s celostátní působností, totiž zajišťovat, organizovat a provádět celoživotní vzdělávání: a) soudců, b) prokurátorů, c) soudních úředníků, asistentů soudců Nejvyššího soudu a Nejvyššího správního soudu a asistentů prokurátorů. Vedle toho ovšem akademie provádí též přípravné vzdělávání zaměřené na osvojení praktických dovedností potřebných k výkonu funkce soudce. Zajišťuje, organizuje a provádí a) vzdělávání právních čekatelů prokuratury na výkon funkce prokurátora během přípravné praxe, b) odbornou přípravu vyšších soudních úředníků, asistentů soudců Nejvyššího soudu a Nejvyššího správního soudu, asistentů prokurátorů a poradců soudců Ústavního soudu zaměřenou na složení justiční zkoušky. Konečně pak ověřuje znalosti a odborné předpoklady právních čekatelů prokuratury potřebné k výkonu funkce prokurátora prostřednictvím odborné justiční zkoušky.

Tolik v podstatě text zákona. Z praktického hlediska by se dalo říci, že slovenská Justiční akademie poněkud trpí jistou geografickou nevyvážeností, protože má sídlo ve městě Pezinok nedaleko Bratislavy, kde využívá prostory areálu, v němž je umístěn též Špecializovaný trestný súd, zřízený zákonem č. 291/2009 Z. z. k projednávání závažných trestných činů (zejména úkladných vražd, založení, spiknutí a podpory zločinecké skupiny a zvláště závažných trestných činů spáchaných zločineckou skupinou, korupce, terorismu, extremismu, poškození finančních zájmů Evropské unie nebo hospodářských trestných činů s vysokou škodou). Hojně je využíváno též detašované pracoviště v Omšenie v těsném sousedství lázeňského centra Trenčianské Teplice; jeho výhodou je relativně solitérní lokace na kraji lesa v klidné přírodní oáze svědčící studijnímu úsilí. Obě pracoviště jsou v západní části země, proto byl dříve tento nepoměr vyrovnáván konáním akcí též v Banské Bystrici či v Košicích, nyní je stále častěji využívána distační (on-line v aplikaci Zoom) forma seminářů, která se podobně jako u nás osvědčila a rozvinula zejména v nelehkém covidovém období. Pro představu – Pezinok a Omšenie zvládnou ročně téměř stovku jedno a vícedenních seminářů a jen o něco méně proběhne on-line akcí, některé hybridní formou.  

Vedle tradičních seminářů, konferencí a workshopů Justičná akadémia Slovenskej republiky zajišťuje tvorbu a správu zákonem stanovených databází. Tak tvoří a spravuje testové otázky, případové studie, podklady pro překlad z cizích jazyků, správu databází soudních spisů pro účely vypracování soudního rozhodnutí v rámci písemné části výběrového řízení na volná místa soudců a pro potřeby výběrových řízení na pozici odborného justičního stážisty. Patří sem i databáze testových otázek, soudních spisů a prokurátorských spisů pro účely odborné justiční zkoušky. 

Užitečnou aktivitou je vedení knižního fondu, který obsahuje knihy, časopisy a elektronické dokumenty. Stav knihovního fondu podle jednotlivých druhů dokumentů k datu 31. 12. 2023 činil 3 967 svazků knih, 526 svazků vázaných časopisů a 23 jednotek elektronických dokumentů. K tomuto datu je registrováno 360 uživatelů knihovny, kteří mohou činit výpůjčky distančně i prezenčně. Na to navazuje i informační služba v podobě tzv. Delivery Document Service – elektronické zasílání obsahu časopisů a následného zasílání kopií vybraných časopiseckých článků a judikátů. Jedním z viditelných úspěchů při modernizaci, inovaci a zpřístupňování vzdělávání široké odborné veřejnosti je Mediatéka, která slouží jako knihovna pro on-line obsah ve formě audio a video záznamů ze specializovaných vzdělávacích aktivit. Podle statistických údajů ke konci roku 2023 zde bylo zveřejněno celkem 414 záznamů, z toho 214 videozáznamů a 200 audiozáznamů a textových souborů. Denně se přihlašují v průměru 1 až 4 uživatelé, za rok se celkově zobrazí 406 zdrojů s denním průměrem 5 zobrazených zdrojů. 

Z osobní zkušenosti můžu potvrdit, že slovenští kolegové mají poměrně dobrý přehled o české právnické literatuře a judikatuře, účastní se aktivně seminářů, kde je vykládána česká úprava, zajímají se o naše právní prostředí a problémy justice a vedeme s nimi obsažnou a vždy přátelskou debatu, k níž přispívá i jazyková blízkost.

I slovenská Justiční akademie tvoří roční vzdělávací plány jako ta česká, takže jak vidno, nejde o nic neobvyklého. O to paradoxněji vyznívá nedávno diskutovaný záměr českého Ministerstva spravedlnosti naordinovat soudcům povinnost vzdělávat se na základě tříletého plánu, který si sami vytvoří a předloží správě soudu. Jak ovšem kdokoliv dohledá nabízející se vzdělávací akce více než rok dopředu, není jasné. Jasné je spíš to, že jinak chvályhodná snaha zvýšit vzdělanost českých soudců se v tomto případě ubírá nesprávným směrem, resp. za použití nepřiléhavé metody, která by spíše přinesla zvýšenou administrativní zátěž jak pro soudce, tak pro vedení soudů, aniž by mohla dosáhnout kýženého cíle. Pokud tato snaha přetrvá, třeba se k ní můžeme vrátit v některém z příštích příspěvků.

Teď bych však rád popřál panu řediteli JUDr. Peteru Hullovi i jeho spolupracovníkům vše nejlepší do dalších let Justičnej akadémie Slovenskej republiky a vám, čtenářům této rubriky, příjemný čas adventní.     


[1] 20. výročie Justičnej Akadémie Slovenskej Republiky | Justičná Akadémia

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články