Správní právo

Odborné články z oblasti práva správního a souvisejících vztahů s veřejnou správou. Přinášejí přehled o základních otázkách správního práva zpracovaný předními odborníky v dané oblasti.

Elektronické prodloužení dočasné ochrany ukrajinských uprchlíků v ČR do konce března 2023
Ukrajina

Elektronické prodloužení dočasné ochrany ukrajinských uprchlíků v ČR do konce března 2023

Vzhledem k přetrvávající situaci na Ukrajině, prodloužila Evropská rada v říjnu 2022 na návrh Evropské komise platnost rozhodnutí č. 2022/382 o zavedení dočasné ochrany ukrajinských uprchlíků o jeden rok. V návaznosti na to prodloužila poskytování dočasné ochrany o jeden rok, tedy do 31. března 2024, také celá řada dalších evropských států, mezi nimi i Česká republika.

Dron už není jen hračka. Jaká pravidla je nutné dodržet při jeho pilotování?
Dron

Dron už není jen hračka. Jaká pravidla je nutné dodržet při jeho pilotování?

Drony bezesporu reprezentují svět budoucnosti. Z hraček se postupně stávají prostředky dopravy zboží, nástroj fotografů či realitních makléřů nebo užitečný pomocník složek integrovaného záchranného systému. Na straně druhé jde o potenciálně nebezpečný stroj, který může ohrozit soukromí, majetek nebo zdraví lidí. Jaké základní povinnosti se vztahují na piloty dronů?

Kolektiv autorů
Fotovoltaické elektrárny z pohledu stavebního zákona
Fotovoltaika, stavební zákon

Fotovoltaické elektrárny z pohledu stavebního zákona

Vzhledem k nově přijímaným požadavkům na energetickou účinnost staveb a hodnocení jejich energetické náročnosti, požadavkům na zvyšování míry zastoupení obnovitelných zdrojů při výrobě energie, a v současné době také k extrémním cenám za energie, jsme se rozhodli sepsat několik krátkých článků, zabývajících se realizací fotovoltaických elektráren („FVE“).