Mezinárodní a evropské právo

Unikátní pohled renomovaných odborníků na problematiku evropského práva a také oblast práva mezinárodního. Články kladou důraz na souvislosti mezinárodního práva a českého právního řádu.

Novela „Lex Ukrajina“ o statusu dočasné ochrany pro ukrajinské uprchlíky je účinná – mnoho otázek však zůstává nezodpovězeno
Ukrajina, válka, zákony

Novela „Lex Ukrajina“ o statusu dočasné ochrany pro ukrajinské uprchlíky je účinná – mnoho otázek však zůstává nezodpovězeno

Válka na Ukrajině zuří již půl roku, ale členské státy EU již začínají rušit velkorysá pravidla rozhodnutí (EU) č. 382/2022 a zpřísňovat pravidla jinde, včetně České republiky.

Velké společnosti čeká zavádění nových pravidel udržitelnosti
Zelená ulice, zeleň ve městech

Velké společnosti čeká zavádění nových pravidel udržitelnosti

Evropská komise představila nový návrh směrnice. Velkým společnostem chce zavést povinnost důkladně dbát na ochranu životního prostředí a dodržování lidských práv ve všech výrobních procesech. Nepřímo se nová pravidla dotknou i menších dodavatelů. Na co se připravit, pokud dojde ke schválení směrnice?

To nejzajímavější z výroční zprávy Úřadu pro ochranu osobních údajů (UOOÚ) a nové pokyny Evropského sboru
Spory o doménová jména v rozhodčím řízení

To nejzajímavější z výroční zprávy Úřadu pro ochranu osobních údajů (UOOÚ) a nové pokyny Evropského sboru

Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ, Úřad) vydal výroční zprávu o své činnosti za rok 2021. Ta představuje nejdůležitější výsledky dozorové činnosti ÚOOÚ v oblasti zpracování osobních údajů, které jsou prezentovány na příkladech vybraných kontrol. Níže shrnujeme některé z nich.

Kolektiv autorů