evropská unie

Soud: Evropská komise pochybila, když nezveřejnila zprávy v aféře Pfizergate
Evropská unie, ochrana osobních údajů

Soud: Evropská komise pochybila, když nezveřejnila zprávy v aféře Pfizergate

Lucemburk/Brusel 14. května (zpravodajka ČTK) - Evropská komise pochybila, když zamítla žádost novinářky o přístup k textovým zprávám mezi předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou a šéfem americké farmaceutické společnosti Pfizer Albertem Bourlou o vakcínách proti covidu-19. Rozhodl o tom dnes unijní soud, který zrušil zamítavé rozhodnutí komise.

ČTK
Za soulad s kyberbezpečnostním zákonem budou mít tisícovky šéfů firem osobní odpovědnost

Za soulad s kyberbezpečnostním zákonem budou mít tisícovky šéfů firem osobní odpovědnost

Dlouho očekávaný zákon o kybernetické bezpečnosti, který v pátek 25. dubna schválili poslanci a nyní čeká na schválení Senátem, přináší novou úlohu pro šéfy firem. Jednatelé, či jiní členové statutárních orgánů budou totiž osobně odpovědní za dodržování této kyberbezpečností regulace, a to potenciálně i z trestně-právního hlediska.

Novela trestního zákoníku 2025: Modernizace práva nebo ohrožení právní jistoty?
Podmíněné propuštění z výkonu trestu odnětí svobody

Novela trestního zákoníku 2025: Modernizace práva nebo ohrožení právní jistoty?

Vláda předložila dne 19. 11. 2024 Poslanecké sněmovně poměrně rozsáhlou novelu zákona č. 40/20009 Sb., trestního zákoníku, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „trestní zákoník“), která má navázat na evropské trendy a modernizovat trestní právo, zejména pak v oblasti ukládání trestních sankcí. Novela v prosinci minulého roku prvním čtením v Poslanecké sněmovně a v dalším čtení se očekává vypjatá diskuse kolem velkého množství pozměňovacích návrhů.

Omnibus: Návrh Komise zmírní pravidla ESG reportingu

Omnibus: Návrh Komise zmírní pravidla ESG reportingu

Evropská komise představila nové legislativní návrhy označené jako Omnibus I a Omnibus II, které mají za cíl významně snížit administrativní zatížení podniků v oblasti reportingu ESG a regulace udržitelnosti. Cílem navrhovaných opatření je snížení administrativních nákladů podniků přibližně o 6,3 miliardy EUR ročně a současně mobilizace investic až do výše 50 miliard EUR.

Kolektiv autorů
Neobjednané plnění jako klamavá obchodní praktika: Právní a ekonomický pohled
Nákupy z Číny

Neobjednané plnění jako klamavá obchodní praktika: Právní a ekonomický pohled

V poslední době lze na českém trhu pozorovat znepokojivý trend, kdy někteří podnikatelé, zpravidla v oblasti zásilkového nebo internetového prodeje, zasílají spotřebitelům zboží, které si tito zákazníci výslovně neobjednali. Po doručení zásilky následuje požadavek na úhradu poštovného, balného či jiné související částky. V některých případech je tato výzva doprovázena hrozbou vymáhání, ať už právní cestou, nebo za pomoci inkasních agentur. Cílem tohoto článku je analyzovat uvedenou praktiku jak z hlediska právního rámce v České republice a Evropské unii, tak z pohledu její ekonomické motivace a důsledků.

Pět otázek pro Jakuba Tomšeje: K transparentnosti odměňování

Pět otázek pro Jakuba Tomšeje: K transparentnosti odměňování

„Zaměstnavatelé musí počítat s tím, že na implementaci nových pravidel asi nebude moc času," říká v rozhovoru doc. Jakub Tomšej, který mimo jiné spolupracuje jako konzultant s Ministerstvem práce a sociálních věcí na transpozici směrnice o transparentnosti v odměňování. Téma detailně představí i na kongresu Právní prostor 2025, kde vystoupí 27. května.

Autor neznámý aneb věčný otazník u autorství výstupů generativní umělé inteligence

Autor neznámý aneb věčný otazník u autorství výstupů generativní umělé inteligence

Autorskoprávní otázky vyvstávají doslova ze všech stran umělé inteligence, a to jak ze strany vstupních dat, na kterých je umělá inteligence trénována, tak i ze strany výstupů, které z umělé inteligence vycházejí. Podle jaké právní úpravy řešíme v České republice otázku autorství k výstupu generativní umělé inteligence a je nynější právní úprava dostačující?