státní správa

Nový stavební zákon by měl zrychlit povolovací procesy i výstavbu. Jaká bude praxe?
Senát, stavební zákon

Nový stavební zákon by měl zrychlit povolovací procesy i výstavbu. Jaká bude praxe?

Dne 22. 5. 2023 podepsal prezident republiky tzv. věcnou novelu nového stavebního zákona z roku 2021, jejíž ambicí je zjednodušení přípravné fáze výstavby a urychlení povolovacích procesů. Ke zrychlení by měly přispět především institut jednotného enviromentálního stanoviska, zavedení důsledného apelačního principu nebo digitalizace stavebního řízení. Nová právní úprava začne pro vyhrazené stavby platit již od 1. ledna 2024.

Registr smluv: Musíte v něm (ne)dobrovolně figurovat?

Registr smluv: Musíte v něm (ne)dobrovolně figurovat?

Uzavřeli jste smlouvu s veřejným zadavatelem, městem či státním podnikem? S největší pravděpodobností budete muset nechat smlouvu zveřejnit v registru smluv, a tím i sebe. V dnešním článku vám prozradíme, zda se proti zveřejnění můžete bránit a co naopak dělat, když v registru chcete být, ale váš smluvní partner se k zaslání smlouvy do registru nemá.

Vnitro má připravenou novelu, jež mění stanovování odměn členů samospráv

Vnitro má připravenou novelu, jež mění stanovování odměn členů samospráv

Praha 22. května (ČTK) - Ministerstvo vnitra má připravenou obecní novelu, podle které by o odměňování samospráv už nerozhodovala vláda. Odměny by se měly vypočítávat podle vzorce, který vychází z průměrné hrubé měsíční nominální mzdy v národním hospodářství a koeficientu podle velikostní kategorie obce a typu funkce.

ČTK
Digitalizace energetiky – proč potřebujeme chytrou síť?
energie senát ochrana zákazníka

Digitalizace energetiky – proč potřebujeme chytrou síť?

Implementace chytré sítě je klíčovým předpokladem transformace energetického sektoru. Ačkoli chytrá síť nepatří mezi přední diskutovaná témata energetické transformace, právní úprava pro její implementaci je obsažena jak na evropské úrovni, tak v právních předpisech a strategických dokumentech České republiky bezmála dekádu.

Nová metodika památkářů – strach ze solárních panelů přetrvává

Nová metodika památkářů – strach ze solárních panelů přetrvává

Národní památkový ústav (NPÚ) připravil ve spolupráci s Ministerstvem kultury novou metodiku, která má zpřehlednit povolování solárních panelů na památkově chráněných budovách a v chráněných oblastech. Budí však spíše rozpaky kvůli přetrvávající neochotě památkářů vycházet udržitelným projektům vstříc.

Václav Prais
Náhrada škody a její promlčení podle zákona o odpovědnosti za škodu při výkonu veřejné moci
soud nejvyšší soud polsko

Náhrada škody a její promlčení podle zákona o odpovědnosti za škodu při výkonu veřejné moci

Uplatnění nároku podle zákona o odpovědnosti za škodu způsobenou při výkonu veřejné moci představuje poslední možnost, jak se domoci náhrady škody v případě, že taková škoda vznikla nezákonným rozhodnutím nebo nesprávným úředním postupem ze strany státních orgánů, úředních osob či orgánů územní samosprávy. Poškození si však musí dávat pozor, aby svoji šanci na náhradu škody nepropásli a svůj nárok uplatnili včas. Promlčecí lhůty jsou totiž neúprosné a nemusí být na první pohled jasné, kdy začnou běžet.

Kolektiv autorů