Postřehy Šárky Hájkové

Postřehy Šárky Hájkové

Mediační web

Mediační web

Tentokrát bude má glosa vysloveně propagační. A to webových stránek týkajících se mediace, které v nedávné době spustilo ministerstvo spravedlnosti. Konfliktů kolem nás, ať už jakékoliv povahy, totiž plápolá více než dost, je třeba je řešit (někdy vysloveně hasit) a k tomu je mediační proces víc než vhodný.

O důstojnosti

O důstojnosti

V sobotu jsem zhlédla přímý přenos posledního rozloučení s manželem britské královny. Sice jsem si jako malá hrála na princeznu, v současnosti bych nezhrdla bydlením na nějakém menším, stylovém zámečku a občas, vlastně čím dál častěji, si říkám, že by vůbec nebylo špatné mít v čele země noblesního a čestného aristokrata.

Přání

Přání

Vážené čtenářky, vážení čtenáři, je mi ctí přivítat vás na těchto stránkách na prahu roku 2021. Ten rok, který před pár dny skončil, nechci detailně hodnotit. Jen stručně řečeno – změnil běh věcí ve všech ohledech.

Nové desatero

Nové desatero

Tentokrát bych si dovolila jinou, než právní glosu. Poslední měsíce totiž neprobíhají zrovna tak, že by byly způsobilé nabít nás přehnaným optimismem. A to ani co do chodu světa jako takového, ani ve věcech justičních. Koronavirus a jeho dopady přinášejí situace, které naprostá většina z nás nikdy nezažila. Počínaje drobnými i většími každodenními omezeními. A konče obavou, jestli to jednotlivci, státy a svět vůbec zvládnou, a pokud ano, tak s jakými následky.

Vypořádání společného jmění manželů „po novu“

Vypořádání společného jmění manželů „po novu“

Tentokrát se raději již v úvodu otevřeně přiznávám, že hodlám zneužít prostor, kterého se mi v této glose dostává, k vlastním profesním záměrům. Tedy vlastně hodlám zneužít samotný Právní prostor. Ale s ryzími úmysly a ve prospěch jednoho nikoliv jednoduchého předmětu řízení – vypořádání společného jmění manželů.

Někdy je třeba jít novotám vstříc

Někdy je třeba jít novotám vstříc

Už od podzimu loňského roku jsou vedena jednání ohledně přípravy rozsáhlé a zásadní novely zákona o soudech a soudcích. Tj. z pohledu fungování soudnictví toho nejzásadnějšího (samozřejmě kromě Ústavy) právního předpisu. Návrh z dílny Ministerstva spravedlnosti již letos v dubnu spatřil světlo světa a dnes a zítra, tj. 10. a 11. 6., proběhne na MSp vypořádání připomínek k tomuto návrhu.

Kam s ním? Nebo s ní?

Kam s ním? Nebo s ní?

Tentokrát bych chtěla otevřít známé Nerudovské téma. A možná i pověstnou Pandořinu skříňku. Výrazem „on“ nebo „ona“ mám totiž na mysli kolegy a kolegyně, soudce a soudkyně, kteří se, ať už v důsledku dlouhodobého vysokého pracovního zatížení a stresu, nebo pod vlivem zásadní zátěžové životní situace či vážného onemocnění, ocitli na prahu vyhoření nebo únavového syndromu. Prostě v situaci, kdy jim jejich práce po nějakou dobu „neodsýpá“ tak rychle jak by měla, jak by oni sami chtěli a jak by bylo třeba.

Kompromis je zející rozdíl mezi zásadou a praxí

Kompromis je zející rozdíl mezi zásadou a praxí

Je neoddiskutovatelným faktem, že Češi míří s žalobami k soudům v poměrně hojném počtu. Řada z nich i dost často, někteří dokonce opakovaně po podstatnou část svého života. Zřejmě to bude jeden z projevů naší národní mentality, neboť ze sociologické studie zpracované cca před 10 lety vyplynulo, že se český člověk profiluje mimo jiné prostřednictvím konfliktu, upevňuje si takto z psychologického hlediska svou pozici a dohodu, či vstřícný krok k ní, považuje za projev slabosti.