Možná je čas na správce zaniklého společného jmění manželů

Už po nějakou dobu jsem členem odvolacího senátu se specializací ve věcech společného jmění manželů. Právníci si jistě umí představit veškeré skutkové, právní a procesní spletitosti spojené s tímto institutem, neprávníci si pod ním pravděpodobně představí „prostě velký problém“.

soudkyně Krajského soudu v Praze

A skutečně to bývá složité, někdy velmi. Nejen, že se často při vypořádání společného jmění manželů po jeho zániku (takže nejčastěji po rozvodu manželství) jedná o nemalé majetkové hodnoty, nejen, že rozvedení manželé musí (pokud chtějí se svými argumenty a požadavky uspět) naplnit v soudním řízení řadu pravidel. Ale je to i situace, která je pro ně zátěžová psychicky i po lidské stránce, promítají se do ní jejich emoce, dozvuky minulých partnerských konfliktů a i konflikty související právě s tím „čí co bude“. Nevypořádané společné jmění navíc v mnoha případech brání lidem „nastartovat“ po ekonomické stránce novou životní etapu. A vzhledem k míře rozvodovosti v ČR se toto vše týká velkého procenta lidí.

V neposlední řadě se právě v období od rozvodu (respektive rozchodu) do doby soudního rozhodnutí o vypořádání zaniklého společného jmění děje leccos – „odklání se“ finanční prostředky, nemovitosti chátrají nebo je některých z bývalých manželů dokonce ničí, movité věci „mizí“ neznámo kam, dluhy nejsou hrazeny, o společné podnikání se nikdo nestará či se z něj jeden snaží „vytěžit“ maximum na úkor toho druhého. Toto vše jsem už v soudních spisech viděla.

Ano, je tu sice institut správy společného jmění manželů v režimu založeném rozhodnutím soudu. Ale ten vyžaduje podání žaloby některým z rozvedených manželů, tj. další soudní řízení.

Možná by bylo dobré vytvořit institut, respektive instituci, která by představovala určitou formu dohledu nad zaniklým společným jměním právě v té výše zmíněné choulostivé době. Případně i nezávisle na tom, zda již bylo zahájeno soudní řízení o vypořádání společného jmění či nikoliv.

Takže mne napadlo, zda nenazrál čas na zavedení institutu správce zaniklého společného jmění. A byla bych velmi ráda, kdyby se v tomto ohledu zamysleli i zákonodárci.

Hodnocení článku
100%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články