
Nové evropské nařízení o zeměpisných označeních. Co přináší výrobcům a spotřebitelům?
Evropská unie nedávno přijala nové nařízení, které významně mění pravidla pro zeměpisná označení produktů.
Výběr nejrůznějších článků o právu a legislativě, které jsou svým zaměřením mimo ostatní kategorie, jako je Občanské, Trestní nebo Pracovní právo.
Evropská unie nedávno přijala nové nařízení, které významně mění pravidla pro zeměpisná označení produktů.
Autorem je podle českého autorského práva výhradně fyzická osoba, která dílo vytvořila. U děl vytvořených umělou inteligencí zákon výslovnou úpravu nemá a existují k tomu různé právní teorie a názory.
Začátkem roku 2025 došlo k oficiálnímu přijetí Nařízení o evropském prostoru pro zdravotní data (European Health Data Space, EHDS), jehož původní znění Evropská komise představila v květnu 2022.[1] EHDS představuje jednu z nejambicióznějších iniciativ Evropské unie v oblasti digitalizace zdravotnictví. Jaké nové výzvy představuje EHDS pro jednotlivé aktéry působící ve zdravotnictví a kdy se na nová pravidla začít připravovat?
Po mém posledním pojednání na téma odpovědnosti za provozování vozidla bez povinného ručení[1] nabyl účinnosti nový zákon č. 30/2024 Sb., o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla[2]. Jaké změny přináší v oblasti odpovědnosti za sjednání povinného ručení či za jízdu nepojištěným vozidlem? Jaké sankce hrozí a komu?
Švýcarský federální správní soud vydal rozsudek, kterým byl završen právní spor ohledně užívání švýcarského státního znaku (erb s křížkem) na hokejových dresech a v souvislosti se švýcarskou hokejovou reprezentací. Švýcarský federální správní soud však potvrdil, že Švýcarská hokejová federace (SIHF) na to již právo nemá. Tento případ opětovně poukázal na složitost pravidel upravujících používání státních symbolů, která se v různých formách projevuje v celé řadě dalších zemí. Včetně České republiky.
Expanze lidstva do vesmíru s sebou přináší nové právní výzvy, trestní právo nevyjímaje. S rozvojem vesmírného turismu a budoucím osídlováním vesmíru vyvstávají klíčové otázky: Jaká jsou rizika trestné činnosti vesmírných turistů a osídlenců? Jak lze v prostředí bez tradičních právních institucí vynucovat právo?
Vzhledem k vývoji v posledních desetiletích nelze pochybovat o tom, že se sport stal celosvětovým fenoménem. S rostoucím vlivem sportovního prostředí dochází také k jeho častější interakci s právním prostředím. Ať už ale ke střetu sportu a práva dochází z důvodu, že je sport vnímán jako progresivní odvětví byznysu, nebo kvůli neortodoxní právní úpravě sportu, pojí se s touto problematikou řada otázek.
S ohledem na rostoucí finanční hodnotu mediálních práv ve sportovním odvětví lze očekávat sílící tlak na zefektivnění právní ochrany zainteresovaných subjektů.
Zákonem č. 417/2024 Sb. došlo s účinností od 1. ledna 2025 ke změně zákona o důchodovém pojištění, konkrétně mj. k zavedení slevy na pojistném pro pracující důchodce.
Generativní umělá inteligence je forma umělé inteligence (AI), která může vytvářet text, obrázky a pestrý obsah na základě dat, na kterých je trénována.
Jak fungují věrnostní programy obchodů? Jsou při nich dodržovány právní předpisy na ochranu soukromí a spotřebitele?
Advokáti by měli být klientům nápomocni k hledání řešení urovnání sporů. Není to však vždy možné a strany se potkají u soudu. Toto zamyšlení není o rodinně-právních sporech, ale o klasických civilních žalobách, kde buď vyhrajete nebo prohrajete. Buď Vám pohledávka nenáleží nebo v rámci ochrany osobnosti bylo či nebylo do Vašich práv zasaženo.
Článek analyzuje Etický kodex české lékařské komory ve filosofickém a historickém kontextu a snaží se rehabilitovat smysl Kodexu pro současnou teorii lékařství i klinickou praxi. Tradiční deontologické čtení kodexu je vykázáno jako problematické a představuje se perspektiva čtení Kodexu pomocí pojmových nástrojů etiky ctností a etiky péče.
Jak již bylo mnohokrát konstatováno, je Kafka považován za mimořádně komplikovaného autora, který často hovoří v hádankách a který tak stále zaměstnává generace exegetů po celém světě; autora, jehož texty jsou studovány jako zjevení, řádek po řádku, a to často na základě velmi fundované odborné metodiky.
Tento článek se věnuje právní úpravě smlouvy o péči o zdraví. Pozornost je zaměřena na problematiku kontraktačního procesu a jeho zvláštností. Je totiž zjevné, že v oblasti smlouvy o péči o zdraví, a zejména v oblasti poskytování zdravotních služeb, vznikají problémy, které bychom u jiných smluvních typů hledali pouze obtížně. Podrobně je zde analyzován zejména vznik smlouvy, její trvání a následné ukončení v různých kontextech. Zvláštní část je věnována rovněž problematice úplatnosti smlouvy a sjednání odměny v různých případech.