zákoník práce

Přežijí dohody o pracích konaných mimo pracovní poměr rok 2024?
Zaměstnanec, práce, dokumenty

Přežijí dohody o pracích konaných mimo pracovní poměr rok 2024?

Minulý rok v říjnu nastala účinnost velké, tzv. transpoziční, novely zákoníku práce. Ta mj. přinesla zásadní změny do právní úpravy dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr, z nichž se tak nečekaně stalo velké právní i provozní téma. Troufám si říci, téma dohod, jejich právního nastavení a fungování práce dohodářů, do té doby právníky, ani zaměstnavatele příliš nezajímalo, a to přesto, že práce dohodářů byla a je častá.

Zkušenosti s prací na dálku v proměnách času
Zaměstnanec, práce, dokumenty

Zkušenosti s prací na dálku v proměnách času

Můj příspěvek bude o práci na dálku, dnes hojně využívaném institutu. Jeho cílem není jen vyložit současnou úpravu, ale podívat se i na její vývoj, protože současná úprava není konečná, a bude se zcela jistě vyvíjet legislativně i, a to především, interpretačně. A jak všichni víme, vývoj interpretací je někdy daleko dynamičtější, než vývoj textu zákona.

Ošetřovné by mohli mít i dohodáři a OSVČ, novelu schválila vláda
Změny v DPH a spotřebních daních

Ošetřovné by mohli mít i dohodáři a OSVČ, novelu schválila vláda

Praha 7. května (ČTK) - Ošetřovné by od příštího roku mohli mít i živnostníci a dohodáři s nemocenským pojištěním. Vedle nemocenské by se měly elektronicky začít vyřizovat i mateřská, otcovská a běžné i dlouhodobé ošetřovné. Počítá s tím navrhovaná novela o nemocenském pojištění, kterou dnes schválila vláda.

ČTK
Ukončení pracovního poměru po rodičovské dovolené

Ukončení pracovního poměru po rodičovské dovolené

Zaměstnanci jsou v době rodičovské dovolené chráněni zákoníkem práce před výpovědí ze zaměstnání, nicméně existují výjimky, kdy nárok na původní pracovní pozici zaniká. Častěji ovšem dochází k tomu, že je pracovní poměr ukončen krátce po návratu do firmy. Jindy zase může nastat situace, že se rodič rozhodne do práce se již nenastoupit a pracovní poměr ukončit. Na co v takových situacích máte nárok a jak postupovat?