Stejně, jako minulý rok, se od 1. ledna museli zaměstnavatelé připravit hned na několik změn v oblasti pracovního práva, které byť na poslední chvíli, ale přeci, úspěšně prošly legislativním procesem.
V současné době se v Poslanecké sněmovně projednává další významná novela zákoníku práce, vedená pod sněmovním tiskem č. 775, kterou nyní projednávají výbory ve zkrácené lhůtě 20 dnů (usnesení ze dne 4. prosince č. 1189). Tato novela přináší zásadní změny v oblasti odměňování zaměstnanců, zejména zavedení možnosti vyplácet mzdu v cizí měně, což je krok, který dlouhodobě požadovali zaměstnanci, zaměstnavatelé i odborná veřejnost.
Rok 2025 přináší zásadní novinky v oblasti daní, které se dotýkají nejen zaměstnanců, ale i zaměstnavatelů a podnikatelů. Již od počátku roku došlo ke změnám v osvobození příjmů z prodeje cenných papírů a obchodních podílů, stejně jako k úpravám v oblasti nepeněžitých benefitů. V průběhu roku se očekává také zavedení osvobození příjmů fyzických osob z prodeje kryptoaktiv. K tomu se zvýšila minimální a průměrná mzda, což bude mít vliv na výpočet záloh na pojištění a dalších daňových povinností. Jaké změny nás ještě v roce 2025 čekají a jak ovlivní vaše finance?
Pracovní právo prochází v posledních měsících velkými změnami. Jednou z nich je tzv. flexinovela zákoníku práce, v jejímž centru stojí potřeba reagovat na moderní pracovní trh, přinést větší flexibilitu do pracovněprávních vztahů a podpořit rovnováhu mezi pracovním a soukromým životem.
Praha 16. prosince (ČTK) - Průmyslové odbory jsou připraveny svolat protestní akce, pokud by se do projednávané novely zákoníku práce dodatečně ve Sněmovně dostala možnost výpovědi bez udání důvodu. Novinářům to dnes před jednáním předsednictva tripartity řekl za Průmyslovou alianci odborových svazů šéf odborů KOVO Roman Ďurčo.
Od 1. ledna 2025 vstupují v platnost zásadní změny v oblasti pracovního práva. Novela zákoníku práce přináší automatickou valorizaci minimální mzdy, ruší zaručenou mzdu v soukromém sektoru a zavádí nový systém zaručeného platu ve veřejné sféře. Úpravy zásadně mění pravidla hry pro zaměstnance i zaměstnavatele.
Je nezbytně nutné, aby byl vedoucí odštěpného závodu zároveň zaměstnancem? A je možné ustanovit více vedoucích odštěpného závodu, jakož i požadavek na jejich společné zastupování?
Zásada rovného odměňování za stejnou práci nebo práci stejné hodnoty je jedním z klíčových principů pracovního práva, který chrání práva zaměstnanců a zajišťuje férové zacházení. Je tomu ale skutečně tak?
Prosazování rovnosti mužů a žen a potírání diskriminačního zacházení obecně je jedním ze základních pilířů vyspělé demokratické společnosti a současně jedním z vytyčených cílů Evropské unie. Vyjádření zásady rovného zacházení a zákazu diskriminace lze nalézt napříč zakladatelskými smlouvami Evropské unie, v Listině základních práv Evropské unie i v dalších četných právních předpisech EU.