Obžalované z vedlejší větve kauzy Stoka odsoudil vrchní soud i za korupční činy

Olomouc 20. února (ČTK) - Technik správy nemovitostí městské části Brno střed Filip Robert a živnostník Jan Molitor zapletení do kauzy Stoka si odpykají podmíněné tresty.

Česká tisková kancelář
Korupce, úplatky
Foto: Shutterstock

Vrchní soud v Olomouci je dnes kromě zločinu zjednání výhody při zadávání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě ve formě spolupachatelství odsoudil na návrh žalobce také za trestný čin přijetí úplatku a podplácení. Jde o obžalované z vedlejší větve korupčního případu na radnici Brna-střed, patří mezi ně vesměs jednatelé či řemeslníci, kteří podle obžaloby za úplatky dostávali zakázky. Oba svou vinu přiznali.

Filipu Robertovi soud potvrdil tříletý trest s podmíněným odkladem na pět let a peněžitý trest 480.000 korun, čtyři roky také nesmí pracovat ve veřejné správě. Jan Molitor dostal dvouletý podmíněný trest s odkladem na čtyři roky. U odvolacího soudu žalobce Michal Galát žádal, aby byla dvojice potrestána i za trestný čin přijetí úplatku, respektive podplácení, jde podle něj o právní otázku týkající se souběhu trestných činů. "Souběh trestných činů korupčního charakteru, tedy přijetí úplatku, respektive podplácení, obstojí v souběhu s trestným činem zjednání výhody při zadávání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě," uvedl státní zástupce. Odkázal přitom na rozhodnutí Nejvyššího soudu z podzimu loňského roku.

Souhlasili s tím dnes i soudci vrchního soudu, a to s ohledem na současnou judikaturu, která souběh těchto trestných činů považuje za možný. "Odvolání státního zástupce bylo možné v plném znění vyhovět," uvedli soudci.

Oba obžalovaní jsou součástí vedlejší větve korupčního případu na radnici Brna-střed, takzvané kauzy Stoka. Obžalovaní, kteří prohlásili vinu, dostali nižší tresty a byli vyloučeni do samostatných řízení. Ve vedlejší větvi jde o "spodní patro" kauzy - šlo o jednatele firem či živnostníky, kteří podle obžaloby dávali 15 procent ze zakázky na úplatcích, aby zakázky získali. Policie obvinila podezřelé v létě 2020. Původně šlo asi o tři desítky lidí, kdy případy těch, kteří se přiznali, mohly být vyřešeny mimosoudně. Žalobce dnes ČTK řekl, že zhruba dvě třetiny z nich již mají pravomocný rozsudek.

Zatímco ve vedlejší větvi kauzy Stoka již soudy vynášejí pravomocné rozsudky, hlavní obžalovaní na soud čekají. Krajský soud v Brně sice v kauze vynesl rozsudek v květnu 2022, kdy tresty uložil devíti lidem a dvěma firmám. Bývalému místostarostovi a radnímu městské části Jiřímu Švachulovi (dříve ANO) uložil 9,5 roku vězení, podle rozsudku byl hlavou organizované skupiny. Vrchní soud v Olomouci však v neveřejném projednání loni v listopadu rozsudek zrušil a věc vrátil do Brna k novému projednání. Státní zástupce Galát dnes ČTK řekl, že s odůvodněním zatím nejsou seznámeni, Vrchní soud v Olomouci zatím rozhodnutí nevyhotovil, potvrdil dnes mluvčí soudu Stanislav Cik.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články