Soud žalobu města proti rozhodnutí zamítl, uvedla na dotaz ČTK mluvčí soudu Klára Belkovová.
Vyšší Brod s dodavatelem místo zadávacího řízení uzavřel smlouvu o pachtu zdroje tepla a smlouvu o dodávce tepla. ÚOHS ale dospěl k závěru, že šlo o koncesi. Koncese je specifickým typem veřejné zakázky, kdy dodavatel pro zadavatele například provozuje nějakou službu a za tuto službu dostává zaplaceno od třetí strany. Může se jednat také o situaci, kdy provozovatel opraví a poté provozuje nějakou stavbu.
"Úřad dovodil, že v posuzované věci se jedná o koncesi na provozování technologie určené k výrobě tepelné energie pro topení a ohřev teplé vody, neboť mezi stranami byla uzavřena úplatná smlouva, která opravňuje dodavatele, aby poskytoval určitou službu, za to bral užitky vyplývající ze služby a nesl provozní riziko," uvedl v době uložení pokuty úřad.
Problém byl také v době trvání smlouvy. Smlouvy sice obsahovaly deklaraci, že jsou uzavírány na dobu dvou let, fakticky ale šlo o smlouvy uzavřené na dobu neurčitou, protože k jejich ukončení bylo třeba výpovědi některé ze smluvních stran. Právě doba trvání pak měla vliv na stanovení předpokládané hodnoty koncese, která přesáhla hranici koncese malého rozsahu, což je 20 milionů korun, a město ji mělo zadat v koncesním nebo zadávacím řízení.
Vyšší Brod se rozhodnutí úřadu bránil podáním rozkladu k jeho předsedovi Petru Mlsnovi, ten ale loni v červnu rozklad zamítl a město tak muselo pokutu zaplatit. Bránilo se podáním správní žaloby ke Krajskému soudu v Brně, který ji nyní zamítl. Rozsudek lze napadnout podáním kasační stížností u Nejvyššího správního soudu.
Diskuze k článku ()