Úpravy podle ministra přinesou zavedení základů kariérního řádu, zkrácení doby zařazení úředníka mimo výkon služby z organizačních důvodů z šesti měsíců na polovinu, po kterou bude zaměstnanci vypláceno 80 procent měsíčního platu, a související snížení výše odbytného pro propuštěné úředníky z nejvýše dvanáctinásobku měsíčního platu na maximálně sedminásobek
Novela také umožní například přijmout na služební místo člověka s nižším vzděláním, než jaké stanovuje zákon, minimem ale bude maturitní zkouška. V některých případech, například u IT profesí, mohou být zkušenosti a prokazatelná praxe více než diplom, uvedl Rakušan. Cílem je podle něj snazší nábor a zatraktivnění státní služby. Nová pravidla rovněž umožní řešit situace, kdy sesazený úředník kraje či obce uspěje u soudu s žalobou proti odvolání, ale jeho místo je už obsazeno novým úředníkem. Novela tohoto úředníka umožní odvolat s finanční kompenzací, případně mu nabídnout jiné místo.
Vláda by v budoucnu měla podle ministerstva schvalovat pouze systemizaci služebních a pracovních míst na následující kalendářní rok. O dílčích změnách v systemizaci by rozhodoval úřad vlády v koordinaci s ministerstvem financí. Vzniknout má služební komise, která má místo dosavadního kárného řízení rozhodovat o porušení služební kázně a etiky a také o námitkách proti služebnímu hodnocení nejvyšších státních úředníků. Budou v ní lidé, kteří ve státní službě nepůsobí, což má zajistit její nezávislost.
Novela má podle protikorupční organizace Rekonstrukce státu zabránit potenciálnímu zneužití služebního hodnocení či kárných postihů k tlakům na nejvýše postavené úředníky. Členy služební komise bude navrhovat ombudsman, prezident Nejvyššího kontrolního úřadu a menšinu i vláda. Tím bude zajištěna větší nezávislost nejvyšších úředníků na politickém vedení úřadů a ministerstev. "Novela posílí možnosti vysokých státních úředníků, jak ustát tlak například na ovlivnění veřejné zakázky či výměnu politicky nepohodlného úředníka," uvedl ve stanovisku pro ČTK právník Lukáš Kraus z Rekonstrukce státu.
Diskuze k článku ()