Jak se připravit na kontrolu živnostenského a finančního úřadu?

Podnikatelé mohou být ze strany živnostenského úřadu a finančního úřadu podrobeni různým kontrolám. Na co si dát pozor a jak se na ně připravit?

Spolehlivá realitka s.r.o.

Daňová kontrola

Veškeré kontroly tohoto typu probíhají podle zákona č. 280/2009 Sb. Daňový řád. Podle toho zákona, má daňový subjekt povinnost umožnit správci daně daňovou kontrolu provést.

Jak se tedy připravit na daňovou kontrolu

Důležité je vést úplnou správnou dokumentaci, tj. uchovávat veškeré účetní doklady, listiny a samozřejmě taky vést řádnou evidenci příjmů a výdajů.

Dalším důležitým bodem je vedení řádného účetnictví dle § 9 a násl. Zákona o účetnictví. 

Pozor je potřeba dát na lhůty. Dodržování zákonných lhůt by mělo být samozřejmostí, lhůty a vše kolem nich najdeme taktéž v Daňovém řádu. 

A v neposlední řadě existuje ještě jedno důležité doporučení, a tím je to, že pokud si dotčený podnikatel není jistý, jestli postupuje skutečně správně, měl by raději využít odborníka – účetního či daňového poradce.

Další velmi důležitou věcí je také to, že důkazní břemeno nese vždy kontrolovaný subjekt. A právě proto je důležité vést si účetnictví pečlivě – jakákoliv dokumentace se dá použít jako důkaz. Další podrobnosti a rozšíření tohoto tématu přináší tento článek.

Kontrola ze strany živnostenského úřadu

Kromě daňové kontroly může dojít i ke kontrole ze strany živnostenského úřadu. Tento typ kontroly upravuje zákon č. 255/2012 Sb., kontrolní řád.

Součinnost povinné osoby

Živnostenský úřad může požadovat součinnost od povinné osoby dle § 10 odst. 3 Kontrolního řádu. Od těchto osob může živnostenský úřad požadovat předložení faktur, může je vyzvat k podání výpovědi do protokolu o kontrolním šetření, či požadovat jinou součinnost. Živnostenský úřad následně během kontroly dojde ke svému závěru a vydá protokol o kontrole. V protokolu o kontrole, je podrobně rozepsáno, k jakému zjištění úřad dospěl, jestli bylo kontrolou zjištěno porušení, případně co vše bylo podnikatelem porušeno.

Proti zjištěnému stavu může kontrolovaná osoba podat námitky, kterými se kontrolní orgán musí zabývat. Námitkám může být vyhověno, částečně vyhověno, nebo mohou být zamítnuty.

Podnikatelé by si měli obzvlášť dávat pozor na náležitosti faktur nebo daňových dokladů. Zjednodušeně řečeno, je nutné si řádně zkontrolovat, zdali tyto dokumenty obsahují všechny údaje, které obsahovat mají a jestli jsou tyto údaje správné.

Dalším častým prohřeškem může být neoprávněné podnikání, kdy se neoprávněného podnikání může dopustit i držitel živnostenského oprávnění. Nejčastěji se stává, že konkrétní držitel živnostenského oprávnění, v rámci svého podnikání, provede i činnost, kterou nemá uvedenou mezi svými činnostmi, nebo podnikatel s volnou živností provede i činnost, která spadá pod živnost například řemeslnou anebo vázanou.

O tomto tématu se dále zmiňuje tento článek.

Závěr

Závěrem je třeba si připomenout, že k podnikání je vhodné přistupovat pečlivě. Ať už jde o uchovávaní faktur a dalších dokumentů, či o jakousi opatrnost v tom, jakou činnost ještě může konkrétní podnikatel vykonávat a jakou už ne.

Taky je dobré připomenout, že v případě, kdy má podnikatel pocit, že některé věci nemusí nutně zvládnout sám, je vhodné využít odborníka – např. daňového poradce nebo účetního. Někdy postačí jedna konzultace na vysvětlení některých záležitostí, jindy je vhodná i dlouhodobější spolupráce.

Co se potom týká samotných kontrol, zde je na místě i využití služeb advokáta, který by kontrolovanou osobu zastupoval.

Nezapomínejme na to, že taková kontrola ze strany živnostenského úřadu může skončit i velmi vysokou sankcí, byť samotná výše pokuty nemůže být pro podnikatele likvidační. Proto je nutné, aby se každý podnikatel seznámil s příslušnou legislativou a aby byl pečlivý i v administrativních věcech.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články