Máte v bytě neplatiče a nevíte, jak se jej snadno zbavit?

Nově už by situace s problémovými nájemníky nemusela být problém, a to díky rozkazu k vyklizení.

Nájem, byt, bydlení, klíč
Foto: Fotolia

V Poslanecké sněmovně aktuálně leží návrh zákona o podpoře bydlení, který zavádí do občanského soudního řádu nový institut – tzv. rozkaz k vyklizení. Tento institut by měl efektivněji řešit situace s problémovými nájemníky, kteří neplní své povinnosti z nájemní smlouvy, ale přesto nadále užívají nemovitost bez právního důvodu.

Nové rozkazní řízení bude možné zahájit na návrh žalobce, který musí unést důkazní břemeno. Žalobce – původní pronajímatel – bude muset doložit své vlastnické právo k nemovitosti, prokázat, že žalovaný nemá k nemovitosti platný právní důvod a již není oprávněn ji užívat (např. dodat výpověď z nájmu nebo prokázat, že nájemní doba již uplynula). Dále bude žalobce povinen doložit, že písemně vyzval bývalého nájemce k vyklizení nemovitosti alespoň 14 dní před podáním návrhu.

Největší výhodou rozkazního řízení je, že probíhá bez nařízení soudního jednání. Po zhodnocení předložených důkazů může soud vydat rozkaz k vyklizení, ve kterém uloží žalovanému povinnost do 15 dnů od doručení rozkazu vyklidit nemovitost a uhradit náklady. Žalovaný má možnost do 15 dnů od doručení podat proti rozkazu odpor, kterým se rozkaz ruší a zahájí se standardní soudní řízení se všemi jeho běžnými náležitostmi.

Pokud odpor podán nebude a žalovaný nesplní svou povinnost dobrovolně, nabývá rozkaz účinků pravomocného a vykonatelného rozsudku a stává se tak exekučním titulem, který je podkladem pro zahájení exekuce.

Je však důležité zdůraznit, že se k dnešnímu dni stále jedná pouze o připravovaný návrh zákona, resp. jeho novely. Bude proto vhodné sledovat průběh legislativního procesu a zda nakonec rozkaz k vyklizení bude skutečně zakotven v českém právním řádu v podobě, v jaké je nyní navrhován. Pokud by tomu tak bylo, lze tento institut považovat za správný krok v boji proti tzv. neplatičům.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články