Soubor odeslal do datové schránky advokáta s označením "DOP. NEHODA-OPILÝ-LŽE". Ústavní soudci považují odeslání souboru s pracovním názvem za pochybení, nikoliv však za projev podjatosti. Usnesení je dostupné v databázi ÚS.
Ústavní soudci poukázali na to, že písemné vyhotovení rozsudku vzniklo až po vynesení výroku o vině a trestu. "Stěží tedy pojmenování textového souboru s rozsudkem může bez dalšího způsobit důvodné podezření o podjatosti soudu (soudce)," stojí v usnesení.
Název souboru prý mohl být formulovaný neutrálněji, například s využitím spisové značky. Podle ÚS však nelze přehlédnout to, že popis v názvu souboru přesně odpovídá obsahu rozsudku.
"Jinak vyjádřeno, jestliže soud v rozhodnutí detailně vysvětluje, proč byl dle něj stěžovatel při nehodě opilý a proč považuje stěžovatelovu verzi událostí za lživou, je absurdní jej obviňovat z podjatosti jen proto, že tytéž závěry (následně!) přenese do názvu souboru," pokračuje usnesení.
Okresní soud muže uznal vinným z ohrožení pod vlivem návykové látky a neposkytnutí pomoci. Uložil mu podmíněný trest. Muž podle rozsudku řídil pod silným vlivem alkoholu, nedobrzdil před kolonou a naboural do auta před sebou, které dále srazilo před ním stojící moped.
Řidička nabouraného vozidla i řidič mopedu utrpěli zranění, pachatel jim neposkytl pomoc a od nehody odjel. Po zhruba půlhodině jej zadrželi na jiném místě policisté. Muž tvrdil, že nehodu vůbec nezavinil, místo opustil kvůli spěchu na pracovní schůzku a že alkohol vypil až po nehodě.
Diskuze k článku ()