O jeho podpisech informoval Hrad. Hromadné žaloby se mohou týkat zejména případů, kvůli kterým by se samostatně nevyplatilo lidem a mikropodnikům soudit vzhledem k nákladům řízení. Zákon nabude účinnosti od následujícího měsíce potom, co vyjde ve sbírce.
Hromadná řízení budou možná u vymáhání většího množství nároků spotřebitelů a mikropodniků vůči podnikatelům. Poškození se budou muset přihlásit. Žaloby pak budou podávat k Městskému soudu v Praze oprávněné neziskové organizace, tedy zapsané ve zvláštním seznamu.
K zavedení kolektivních žalob nutila Česko unijní směrnice z listopadu 2020. Vládní návrh představoval podle ministerstva spravedlnosti její minimalistické začlenění do českého právního řádu. Ve většině evropských států lze takto vznášet i nároky vzešlé z porušení práva na příznivé životní prostředí nebo z pracovněprávních vztahů.
Původní vládní verze zákona ani nepředpokládala, že poskytne ochranu také mikropodnikům. Rozšíření prosadila ve Sněmovně skupina koaličních poslanců. Za spotřebitele se tak bude pro účely zákona o hromadném řízení pokládat i podnikatel, který zaměstnává méně než deset lidí a jehož roční obrat nebo bilanční suma roční rozvahy nepřesáhne 50 milionů korun.
K hromadné žalobě, aby mohla být podaná, se bude muset podle zákona přihlásit nejméně deset spotřebitelů. Neziskové organizace podávající žaloby bude muset zastupovat advokát. Žalobce bude řízení financovat a má odpovídat za riziko neúspěchu ve sporu. Jeho odměna bude moci dosáhnout až 16 procent z přisouzeného plnění, možná bude i paušální částka 2,5 milionu korun. Pokud by odměna stanovená procentem přesáhla 100 milionů korun a soud by ji pokládal za nepřiměřenou, mohl by ji až o polovinu snížit.
Zákon o hromadném občanském řízení soudním se bude vztahovat na spotřebitelské spory, které vznikly po 24. listopadu 2020, tedy od účinnosti evropské směrnice.
Diskuze k článku ()