Město dlouhodobě tvrdí, že komunikace tvoří součást pozemků, a proto patří Brnu. Procházka mínil, že komunikace náleží jeho firmě. Ve prospěch města rozhodl jak Městský soud v Brně, tak následně odvolací krajský soud, který poukázal na to, že "podloží pod zpevněnými plochami je promíchané" a není patrné, kde končí hlína a začíná štěrk. Nejde tedy o samostatné stavby v občanskoprávním smyslu.
Nejvyšší soud ale zdůraznil, že je zapotřebí zohlednit při právním posouzení více kritérií. "Zřetelnost hranice stavby nelze bez dalšího dovozovat jen z nepravidelného proniknutí stavebního materiálu do zemského povrchu pod stavbou," stojí v rozsudku. Dalšími kritérii jsou například vymezitelnost stavby vůči okolí, stavebně-technické provedení nebo funkce zpevněných ploch a pozemků, na kterých jsou chodníky a vozovky umístěny.
Město dlouhodobě plánuje revitalizaci území u bývalého fotbalového stadionu a Bobycentra. Řadu let kvůli tomu jedná s Procházkou a jeho firmami. Vedení města se zprvu zkoušelo s Procházkou dohodnout na výměně, jednání ale zkrachovala a kauza zamířila k soudu.
Procházka tvrdil, že komunikace nabyl od podnikatele Lubomíra Hrstky, který v minulosti za Lužánkami vybudoval hotel a další objekty. Podle města Hrstka komunikace pouze upravil. Podle Procházkovy argumentace jde v podstatě o nové stavby.
S další Procházkovou firmou LP Expo se město soudilo kvůli podzemním garážím za Lužánkami. Soudy všech stupňů už potvrdily, že LP Expo musí garáže na své náklady odstranit. Firma k nim neměla smlouvu s městem jako majitelem pozemku. Spor dospěl k exekuci, město připravuje demoliční výměr.
Diskuze k článku ()