Soud zrušil povinný test při návratu do ČR, na hranicích se SR budou kontroly

Praha 31. března (ČTK) - Soud dnes zrušil jako nezákonnou část opatření ministerstva zdravotnictví požadující před návratem z rizikových zemí do Česka negativní test na nemoc covid-19.

Česká tisková kancelář
Cestování, koronavirus, omezení, hranice
Foto: Shutterstock

Ministerstvo se k verdiktu zatím nevyjádřilo. Sousední Slovensko na hranicích zavede od 1. dubna do příštího pondělí plošné kontroly. Zmírnění omezení kvůli pandemii naopak čeká lidi při cestách do Německa. Tamní dráhy totiž v dubnu obnoví železniční spojení z Bavorska do Česka. Nárůst počtu nakažených v zemi dále zpomaluje a proti covidu-19 je už naočkována většina lidí starších 80 let. Ve druhém čtvrtletí by Česko mohlo dostat navíc 300.000 dávek vakcíny proti covidu-19, ale země Evropské unie se zatím na přerozdělení dodávek nedohodly.   

Městský soud v Praze zrušil část protiepidemických opatření ministerstva zdravotnictví, která po českých občanech paušálně žádá před návratem z rizikových zemí do vlasti negativní test na covid-19. Ministerstvo totiž podle soudního senátu nevysvětlilo, proč nepostačí občany podrobit opatřením teprve po návratu do země. Rozsudek bude účinný od 5. dubna. Ministerstvo zdravotnictví výtky soudu prozatím nekomentovalo. ČTK dnes jen oznámilo, že rozsudek ještě oficiálně nedostalo a seznamuje se s ním nyní prostřednictvím úřední desky soudu.

Podle senátorů by také měla být zrušena Ústavním soudem tři nařízení vlády, která zakazují pořádání farmářských trhů. Návrh podepsalo 57 senátorů ze všech frakcí včetně vládních. Podle nich je toto vládní opatření v rámci boje s koronavirem protiústavní a diskriminační. Oznámil to dnes iniciátor stížnosti Lukáš Wagenknecht (za Piráty).

Lidi cestující do zahraničí čeká v nejbližších dnech několik změn. Slovenská policie bude od čtvrtka do příštího pondělí plošně kontrolovat na hraničních přechodech i s Českou republikou dodržování karanténních omezení cestujícími, kteří přijíždějí do země. ČTK to oznámila mluvčí slovenského policejního prezidia Denisa Bárdyová. Jedná se o součást opatření proti šíření nákazy v souvislosti s velikonočními svátky. Při cestách na Slovensko musejí lidé až na výjimky nastoupit do karantény. Německé železniční společnosti Deutsche Bahn a Länderbahn dnes naopak oznámily, že Čechům usnadní cesty do Německa. V dubnu totiž obnoví vlakové spojení z Bavorska do České republiky, které bylo kvůli pandemii přerušeno v polovině února.

V Česku na rozdíl od Slovenska nečeká lidi kvůli Velikonocům zpřísnění policejních kontrol. Policie bude provádět kontroly dodržování vládních opatření proti covidu-19 jako o běžném víkendu, řekl po dnešním zasedání Ústředního krizového štábu novinářům policejní prezident Jan Švejdar. Situaci podle něj ovlivní i počasí, které už v úterý vylákalo na některá místa řadu lidí. Podle vicepremiéra a šéfa štábu Jana Hamáčka (ČSSD) není v takové situaci problémem, že lidé vyrazili ven, ale že se shlukují a nezakrývají si dýchací cesty. Na pražské náplavce podle něj kvůli tomu bude stále policie. Pokud se však lidé o Velikonocích "utrhnou ze řetězu", hrozí podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO), že chystané znovuotevření škol potrvá jen týden, než se epidemie zase zhorší.

Krizový štáb jednal také o dodávkách testů na koronavirus pro školy. Šéf Správy státních hmotných rezerv Pavel Švagr ujistil štáb, že nehrozí komplikace s nákupem testů. Dnes jich do skladu správy bude navezeno 1,5 milionu. Uvedl to dnes Hamáček v reakci na informace Českého rozhlasu - Radiožurnálu, že čínská společnost Singclean odmítá firmě Masanta, která má dodat pět milionů testů do škol, poslat část dodávky.

Šíření koronaviru v Česku v poslední době zpomaluje. V úterý přibylo 8568 potvrzených případů koronaviru, což je o 2400 méně než před týdnem. Zároveň poprvé od začátku února klesl úterní počet nově nakažených pod 10.000 případů. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví. Počet pacientů s covidem-19 v úterý klesl na 7580. V pondělí jich podle revidovaných dat bylo více než 8000. České nemocnice jsou ale stále velmi vytížené. K dnešnímu ránu byla volná jen asi čtvrtina standardních lůžek s kyslíkem.

Nových případů covidu-19 ubývá z denního průměru asi o 2000 až 2500 týdně, ale počet hospitalizovaných klesá jen velmi pozvolna, takže epidemická situace je rozporuplná, řekl dnes ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek na jednání sněmovního výboru pro zdravotnictví. Nemocnice jsou podle Duška stále na hranici svých kapacit.

Snížit vážnost průběhu nemoci a úmrtnost u nakažených má pomoci očkování proti covidu-19, které v Česku začalo 27. prosince. Zdravotníci od té doby podali přes 1,6 milionu dávek vakcín a obě potřebné dávky zatím dostalo 464.836 lidí. Alespoň jednu dávku očkování už dostalo asi 40 procent lidí ve věku nad 70 let a 65 procent lidí starších 80 let.

Česko by případně mohlo získat 300.000 dávek vakcín navíc oproti objednaným dodávkám. Země EU jednají o rozdělení deseti milionů dávek látky od společností Pfizer a BioNTech, které mají ve druhém čtvrtletí kompenzovat některým státům dosavadní nižší příděly. Dnes ale ještě nedospěly k dohodě. S rozdělením podle diplomatů nebylo spokojeno mimo jiné Rakousko. Jednání budou pokračovat ve čtvrtek.

Mezioborová skupina pro epidemické situace, kterou vede epidemiolog Petr Smejkal, doporučuje maximální využití speciálních léků s protilátkami. Vyšší cena léku je podle skupiny vyvážena snížením nákladů na hospitalizace. Dosud bylo do Česka dodáno několik tisíc dávek těchto léků - bamlanivimab od společnosti Eli Lilly a kombinace látek casirivimab a imdevimab od firmy Regeneron. Světová zdravotnická organizace (WHO) dnes nedoporučila při léčbě pacientů s covidem-19 používat přípravek proti parazitům ivermektin. Důvodem je nedostatek dat, která by prokázala jeho přínosy. Ivermektin v březnu na sociálních sítích doporučoval distribuovat praktickým lékařům český premiér Andrej Babiš (ANO).

Opoziční expertní tým ODS, KDU-ČSL a TOP 09 vyzývá vládu k přípravě systému pro bezpečný provoz služeb. Umožnil by lidem prokázat se, že jsou otestováni na koronavirus, očkováni nebo mají protilátky. Takzvaný Anticovid tým dnes na tiskové konferenci ve Sněmovně uvedl, že by občanům měla být k dispozici například mobilní aplikace, ale též písemná forma. Na podobné bázi by měly fungovat takzvané covidové pasy na úrovni EU. Mají usnadnit lidem cestování v době pandemie.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články