Sněmovna podpořila změnu, která má omezit administrativu u veřejných zakázek

Praha 6. září (ČTK) - Sněmovna dnes v úvodním kole podpořila vládní novelu zákona o zadávání veřejných zakázek, která má snížit administrativní zátěž zadavatelů i dodavatelů.

Česká tisková kancelář
Jízdenková kauza
Foto: Shutterstock

Podle vlády nepřináší zásadní koncepční změny, ale má odstranit nedostatky, na něž se během fungování zákona přišlo. Novela reaguje na odůvodněné stanovisko Evropské komise k nedostatečnému převzetí některých pravidel evropské směrnice. Novela nezavádí nová práva a povinnosti, které by představovaly podstatné ekonomické dopady, uvádí vláda. S předlohou přišla už bývalá vláda před volbami, ale Sněmovna ji tehdy neprojednala.

Jde o širší revizi zákona z roku 2016 a tato revize je založena na dlouhých a odborných diskusích, popsal dnes před poslanci ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti). Kvůli nesprávnému převzetí evropské směrnice se například v zákoně zpřesňuje výjimka pro určení předpokládané hodnoty veřejné zakázky pravidelné povahy, kdy zadavatel danou věc nakupuje opakovaně. Jde o zakázky, kdy se cena pořizované věci během účetního období mění a zadavatel tyto věci nakupuje opakovaně podle svých potřeb. Nově se má u těchto zakázek pravidelné povahy určovat předpokládaná hodnota pouze v případě podlimitních zakázek a zakázek malého rozsahu.

Ministerstvo pro místní rozvoj v tiskové zprávě uvedlo, že předloha také upravuje pravidla pro přidělování zakázek dodavatelům odsouzeným například za korupci. "Vybraní dodavatelé podlimitních zakázek budou nově povinni administrativně nenáročnou formou prokazovat svoji způsobilost, aby zakázku nezískala společnost odsouzená například za korupci. Zároveň byla v návrhu upravena tato povinnost tak, aby společnosti tvořící koncerny nemohly se trestní odpovědnosti vyhnout," uvedl v tiskové zprávě ministr Bartoš. Doplnil, že jestliže je společnost v rámci koncernu odsouzena k zákazu účasti na veřejném tendru, nebude se moci na významných částech zakázky podílet. Bartoš žádnou konkrétní firmu nejmenoval.

Odvolací soud letos v červnu potvrdil stavební firmě Metrostav tříletý zákaz účasti na veřejných zakázkách za to, že firma podplácela a manipulovala s veřejnými zakázkami v takzvané druhé větvi korupční kauzy bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha. Metrostav dostal i desetimilionovou pokutu a odvolací soud do zákazu účastnit se veřejných zakázek nově zahrnul také Metrostav Infrastructure. Firma chce podat dovolání k Nejvyššímu soudu.

Zadavatelé podle novely už nebudou muset vyžadovat originál bankovní záruky, protože to z důvodu elektronizace není zapotřebí, uvádí důvodová zpráva. Zadavatel se bude moci také rozhodnout, zda v případě dokazování kvalifikace vybraného uchazeče bude vyžadovat originály dokladů, nebo jejich kopie. Novela má vyjasnit terminologii u zjednodušeného režimu. Zákon má rozlišovat mezi zjednodušeným režimem jako jedním ze tří druhů režimů, a řízením pro zadání veřejné zakázky ve zjednodušeném režimu jakožto jedním z devíti druhů zadávacích řízení.

Snížit administrativní zátěž má i nové pravidlo, které umožní zadavatelům pří řízení před Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže poskytovat tomuto úřadu přístup k dokumentaci o zadávacím řízení prostřednictvím certifikovaného elektronického nástroje. Nebude nutné takto zpřístupněnou dokumentaci úřadu zasílat, uvedla vláda.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články