Nově by mohlo stačit zapsat jejich rok narození a místo trvalého pobytu. Počítá s tím návrh pětice koaličních poslanců v čele s Vojtěchem Munzarem (ODS) k novele. Sněmovna ji dnes měla projednávat ve druhém čtení. Protože poslanci dnes kvůli nedostatku hlasů neschválili program navrhované mimořádné schůze, k projednání novely se nedostali.
Systém eTurista má podle vlády snížit administrativní zátěž podnikatelů a vytvořit nástroj pro správu místního poplatku z pobytu a jeho lepší výběr. Evidovat má kromě turistů i ubytovací zařízení. Měl by být zaveden od ledna příštího roku. Ministerstvo pro místní rozvoj minulý týden dostalo za systém jednu z anticen Velký bratr udělovanou za největší zásahy do soukromí. "Nová centralizovaná databáze ubytovaných bude představovat unikátní zdroj informací o tom, kdo, kde, kdy a s kým byl ubytován. A to až několik let zpětně," zdůvodnili rozhodnutí organizátoři ocenění.
"Současná podoba vládního návrhu zákona příliš zasahuje do soukromí ubytovaných osob," argumentují poslanci předkládající úpravu. Chtějí vypustit některé vládou navrhované údaje, aby turisty nebylo možné identifikovat. "Předpokládám, že tento návrh projde," sdělil ČTK jeden z předkladatelů Jan Jakob z TOP 09. Podle vládního návrhu by musel ubytovatel hlásit do registru třeba i telefonní číslo nebo e-mailovou adresu.
Nyní musí poskytovatelé ubytování podle ministerstva vést turisty v takzvané evidenční knize a také v domovní knize, pokud jde o cizince, což občas vede k dvojímu zapisování. Do systému eTurista by podnikatelé vypisovali údaje jednou. Ubytovatelům má systém také přidělit registrační číslo, za každé zařízení jedno. Informace by pak registr automaticky odesílal příslušným, zákonem vymezeným úřadům. Ministerstvo si od registru slibuje lepší přehled o počtu nabízených krátkodobých ubytování přes on-line platformy a s tím související větší výběr poplatku z pobytu, který jde obcím, a daně z příjmu.
Čtveřice poslanců z koaličních řad, Pavel Zuna (TOP 09), jeho stranický kolega Jan Jakob, Silvie Doušová (STAN) a Jiří Havránek (ODS) navrhují zvýšit horní hranici poplatku z ubytování z nynějších 50 na 100 korun. Argumentují přitom například růstem nákladů spojených s cestovním ruchem. Nynější sazba je podle nich nedostatečná pro obce, které se s těmito náklady dlouhodobě potýkají. Jde například o údržbu veřejného prostoru nebo poskytování služeb infocenter a marketingové aktivity.
Diskuze k článku ()