Vyplývá to z návrhu, který ministerstvo vložilo do knihovny připravovaných legislativních materiálů. Ministerstvo změnou zákona reaguje na doporučení expertů Rady Evropy, kteří dosavadní znění normy považovali za nedostatečné.
Zákon proti praní špinavých peněz, označovaný také anglickou zkratkou AML, umožňuje identifikovat skutečné majitele firem, prověřovat původ majetku nebo podezřelé finanční transakce. Povinnost prověřování klientů zákon ukládá zejména podnikatelským subjektům, které se mohou podílet na transakcích, co jsou potenciálně zneužitelné pro praní peněz nebo financování terorismu. Týká se tak mimo jiné úvěrových institucí, realitních kanceláří, auditorů či správců svěřenských fondů.
Navrhovaná novela by rozšířila působnost zákona i na obchodníky s virtuálními aktivy, kteří tato aktiva prodávají, kupují, spravují pro jiné osoby nebo poskytují finanční služby spojené s prodejem těchto aktiv. Jako virtuální aktivum zákon označuje elektronicky uchovatelné jednotky, které umožňují plnit platební nebo investiční funkci a zároveň se nejedná o standardní cenné papíry, investiční nástroje nebo peněžní prostředky. V podstatě se tak regulace týká kryptoměn a jim podobných aktiv.
Novela rovněž zavádí regulaci při převozu vyšších částek v hotovosti přes české území. Lidé, kteří převážejí v hotovosti více než 15.000 eur (367.000 korun), budou muset na žádost Celní správy oznámit vlastníka i příjemce této hotovosti a vysvětlit, proč tuto hotovost převážejí. Stejná povinnost se bude týkat i posílání více než 15.000 eur v hotovosti prostřednictvím pošty nebo jiné zásilkové služby do jiného státu Evropské unie.
Novelu musí projednat vláda a následně Parlament. Ministerstvo financí navrhuje, aby upravená pravidla začala platit od konce roku 2024.
Diskuze k článku ()