Připravovaná novela zákoníku práce je skutečně obsáhlým balíčkem, který výrazně zasahuje do mnoha zavedených institutů zákona. Záměrem tohoto článku není poskytnutí přehledu všech změn oproti účinnému stavu, ale upozornění na změny, které byly doposud provedeny v samotném legislativním procesu novely zákoníku práce.
Jedním z institutů, které dle novely zákoníku práce čeká aktualizace, je úprava práce na dálku, a spolu s ní novela navrhuje upravit způsob náhrady nákladů, které vznikají zaměstnanci při takovém výkonu práce. Před schválením novely vládou došlo ke změně povinnosti zaměstnavatele poskytovat tyto náhrady nákladů. V původním znění novely se předkladatelé k vzniklým nákladům při práci na dálku postavili tím způsobem, že zaměstnavatelům uložili povinnost poskytovat náhrady těchto nákladů zaměstnanci, a to formou náhrady prokázaných nákladů a formou paušální částky. Avšak v této rovině došlo k podstatné změně a zaměstnavatelé již dle nového znění nebudou nutně povinni poskytovat zaměstnanci náhrady nákladů spojené s výkonem práce na dálku. Zaměstnavatel spolu se zaměstnancem si mohou předem sjednat, že náhrady nákladů v souvislosti s výkonem práce na dálku nebo jejich část zaměstnanci nepřísluší.
Dále je nutné upozornit, že došlo ke změně novely i v samotném rozsahu poskytování náhrad nákladů při výkonu práce na dálku. Původní znění novely ukládalo zaměstnavateli povinnost poskytnout zaměstnanci paušální částku a zároveň náhradu nákladů, které zaměstnanci v souvislosti s takovým výkonem práce vznikly a zaměstnavateli byly zaměstnancem prokázány. S tím, že náhrada prokázaných nákladů nemohla být poskytnuta za stejné druhy nákladů, za které byla zaměstnanci poskytnuta paušální částka. Aktuální znění novely zjednodušuje způsob náhrady nákladů a dává zaměstnavateli na výběr, zda bude zaměstnanci poskytovat náhrady nákladů prostřednictvím paušální částky nebo zaměstnanci poskytne náhradu prokázaných nákladů. Pokud se zaměstnavatel rozhodne poskytovat zaměstnanci náhrady nákladů prostřednictvím paušální částky, tak platí, že daná částka zahrnuje náhradu veškerých nákladů, které zaměstnanci při výkonu práce na dálku vznikly.
Změny nastaly i v úpravě doručování písemností do datové schránky. Původní návrh novely zachovával požadavek písemného souhlasu zaměstnance v případě doručování zaměstnavatelem do jeho datové schránky. Dle posledního znění novely již nebude takový písemný souhlas zapotřebí a souhlas nebude vyžadován v případě doručování písemností datovou zprávou zaměstnanci, ani zaměstnavateli.
Další důležitou změnou novely je úprava obsahu dohod o provedení práce. V posledním znění novely došlo k doplnění obligatorních náležitostí a v rámci dohod o provedení práce bude nutné sjednat nejen dobu, na kterou se dohoda uzavírá, ale bude také nutné vymezit sjednanou práci.
Novela zákoníku práce je stále na počátku legislativního vývoje a je možné, že během dalšího projednávání dojde k dalším změnám. Avšak vzhledem k tomu, že novela transponuje práva a povinnosti upravené předpisy Evropské unie, které již měly být transponovány do české právní úpravy loni v létě, lze předpokládat, že se přijetí nového znění zákoníku práce dočkáme v co možná nejbližším možném termínu. Tomu svědčí i skutečnost, že lhůta k projednání výbory byla zkrácena na 25 dní a další projednání je možné již od 11. června 2023.
Diskuze k článku ()