Flexibilní novela zákoníku práce

Rok 2024 by se v pracovněprávním kontextu dal označit jako „rok novel“. Změn, které v tomto roce v rámci pracovněprávní oblasti vešly v účinnost, byly přijaty, nebo jejichž návrhy se nyní v rámci legislativního procesu projednávají, je nespočet.

managing partner, PEYTON legal advokátní kancelář s.r.o.
právní asistentka, PEYTON legal advokátní kancelář s.r.o.
Foto: Fotolia

V návaznosti na náš předchozí článek věnující se tzv. transpoziční novele zákoníku práce (dostupný na odkaze zde) jsme si pro Vás připravili další článek, ve kterém se tentokrát zaměříme na tzv. flexinovelu, která se stále nachází v legislativním procesu.

Úvodem

Větší pružnost a modernizace trhu práce, zvýšení flexibility pracovněprávních vztahů či zjednodušení slaďování pracovního a rodinného života zaměstnanců – to jsou hlavní cíle flexibilní novely, kterou Ministerstvo práce a sociálních věcí představilo v dubnu tohoto roku. Potřeba novely vyplývá také z aktualizovaného Programového prohlášení vlády, v němž se vláda mj. zavázala celkově zvýšit flexibilitu zákoníku práce, a to v zájmu zaměstnanců i zaměstnavatelů.

Flexinovela byla dne 21. srpna 2024 projednána a schválena vládou. Za předpokladu, že nedojde v rámci legislativního procesu ke zbytečným průtahům, měla by nabýt účinnosti ve své většině od 1. 1. 2025.

Konkrétní změny

Výpovědní doba, zkušební doba nebo garance pracovního místa během rodičovské dovolené (ale i další) jsou hlavní témata, která mají být flexibilní novelou upravena. Níže se na tyto jednotlivé oblasti dotčené flexibilní novelou blíže zaměříme.

Úprava výpovědní doby

V současnosti dvouměsíční výpovědní lhůta začíná běžet od prvního dne měsíce následujícího po měsíci, kdy byla výpověď doručena (například bude-li výpověď doručena 28. 9. 2024, výpovědní doba začíná běžet ode dne 1. 10. 2024). Podle flexibilní novely zůstává délka výpovědní lhůty 2 měsíce, avšak nově začne běžet hned ode dne doručení výpovědi zaměstnanci nebo zaměstnavateli.

Navrhuje se také zkrácení výpovědní doby na 1 měsíc namísto dosavadních 2 měsíců, avšak pouze jen ve vztahu ke zaměstnancům, kteří poruší pracovní kázeň nebo nesplňují zákonné požadavky pro výkon svého zaměstnání.

Delší zkušební doba

V současné době trvá zkušební doba u běžných zaměstnanců 3 měsíce, u vedoucích pracovníků až 6 měsíců. Nově má dojít k prodloužení zkušební doby pro běžné zaměstnance na 4 měsíce a pro vedoucí pracovníky na 8 měsíců. I nadále však budou mít zaměstnavatelé možnost se rozhodnout, dle jaké úpravy budou chtít výpovědní dobu nastavit.

Garance pracovního místa během rodičovské dovolené

Při návratu z rodičovské dovolené do dvou let věku dítěte musí dle flexibilní novely zaměstnavatel zajistit zaměstnanci stejnou pracovní pozici, na které byl před nástupem na mateřskou nebo rodičovskou dovolenou. Pokud se zaměstnanec vrátí do práce po dovršení druhého roku věku dítěte, nejpozději však do tří let, zůstane v platnosti současná úprava. Zaměstnanec musí být zařazen podle pracovní náplně uvedené ve smlouvě.[1]

Významnou změnou je zrušení zákazu přivýdělku během rodičovské dovolené získaného na základě výkonu stejného druhu práce, který byl se zaměstnancem sjednán v pracovní smlouvě. Zaměstnanci by tak měli mít nově možnost si přivydělávat u svého zaměstnavatele i stejnou prací, která je uvedena v jejich pracovní smlouvě (například na DPP nebo DPČ), aniž by zaměstnavatel musel být „kreativní“ a vymýšlet do dohody jiný druh práce, jak tomu v praxi často nyní bývá.

Změny v kompenzaci pracovních úrazů 

Při ukončení pracovní poměru z důvodu pracovního úrazu či pozbytí zdravotní způsobilosti by zaměstnavatel již neměl být povinen vyplácet odstupné, ale namísto toho by byla vyplácena náhrada pojišťovnou, u které je zaměstnavatel povinně pojištěn. Výše této náhrady by byla stejná jako výše odstupného, což znamená minimálně 12násobek průměrného měsíčního platu zaměstnance.

Práce mladistvých již od 14 let

Dle flexibilní novely by měly mít již 14letí studenti, i když ještě neukončili povinnou školní docházku, možnost přivýdělku. Ta se bude vztahovat pouze na dobu letních prázdnin, tj. červenec a srpen, a pouze na základě DPP nebo DPČ. Pracovní doba by byla omezena na maximálně 35 hodin týdně, respektive 7 hodin denně. K výkonu brigády by byl nutný souhlas zákonných zástupců.

Vyplacení mzdy v jiné měně

Zaměstnavatelé by měli mít od nového roku možnost vyplácet mzdu zaměstnancům i v jiných měnách než v českých korunách. Podmínkou pro výplatu mzdy v cizí měně by bylo, že daná měna bude uvedena na kurzovním lístku České národní banky (ČNB) a budou splněny další podmínky vazby pracovního poměru či zaměstnance na zahraničí

Registrovaní partneři

Registrovaní partneři by měli získat stejná práva při přechodu mzdových nároků v případě úmrtí zaměstnance.

Další digitalizace doručování

Zaměstnavatelé by měli mít možnost doručovat mzdový výměry prostřednictvím interních elektronických systémů, například e-mailem. Zaměstnanec by byl povinen potvrdit přijetí takového výměru do 15 dnů, například kliknutím na potvrzovací odkaz nebo odpovědí na e-mail, jinak by bylo doručení považováno za neplatné.

Závěr

Flexibilní novela reaguje nejen na potřeby zaměstnanců a zaměstnavatelů s cílem usnadnit jejich vzájemnou spolupráci a fungování, ale i na celkový společenský a technologický pokrok. Změny, které novela přináší ohledně výpovědní a zkušební doby či work-life balance obecně, budou mít ve své většině pozitivní dopad na pracovněprávní vztahy a flexibilitu trhu práce.

Návrh novely je nyní na cestě do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Legislativní proces pro Vás budeme i nadále sledovat.


Navrhovaná úprava naplňuje požadavky Akčního plánu rovného odměňování žen a mužů 2023 až 2026 a Vládní Strategie rovnosti žen a mužů na léta 2021–2030.[1]

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články