Právní úprava de lege lata
Ochrana zvířat obecně
Podle ustanovení § 2 zákona na ochranu zvířat, se zakazuje jejich týrání nebo propagace takového týrání. Rozsáhlá definice toho, co je považováno za týrání zvířat, je pak obsažena v ustanovení § 4 zákona na ochranu zvířat. Jedná se např. o výcvik zvířete k agresivnímu chování vůči člověku nebo zvířatům (vyjma policejního, vojenského a obdobného výcviku), chování zvířat v nevhodných podmínkách, opuštění domácího zvířete, apod. Dále se podle ustanovení § 5 odst. 1 (vyjma důvodů dle odst. 2) zákona na ochranu zvířat zakazuje bezdůvodně usmrtit zvíře s tím, že legitimním důvodem k usmrcení zvířete může být např. poražení zvířete chovaného pro produkci potravin, nevyléčitelná nemoc, těžké poranění, myslivost, rybolov, deratizace, apod.
Ochrana zvířat v zájmových chovech
Ustanovení § 13 odst. 1 zákona na ochranu zvířat stanoví, že: „…každý je povinen zabezpečit zvířeti v zájmovém chovu přiměřené podmínky pro zachování jeho fyziologických funkcí a zajištění jeho biologických potřeb tak, aby nedocházelo k bolesti, utrpení nebo poškození zdraví zvířete, a učinit opatření proti úniku zvířat. Zvíře nesmí být chováno jako zvíře v zájmovém chovu, jestliže nejsou zabezpečeny přiměřené podmínky pro zachování jeho fyziologických funkcí a zajištění jeho biologických potřeb nebo jestliže se zvíře nemůže adaptovat, přestože tyto podmínky zabezpečeny jsou.“
Je méně známo, avšak hodno zřetele, že zákon na ochranu zvířat poskytuje domácím mazlíčkům rovněž ochranu před potenciálně nevhodným jednáním či opomenutím některých osob, když v ustanovení § 13 odst. 4 stanoví, že zvíře v zájmovém chovu nesmí být prodáno nebo darováno osobě mladší 15 let bez souhlasu jejích rodičů, nebo osobě zbavené způsobilosti k právním úkonům, nebo bez souhlasu opatrovníka osobě, jejíž způsobilost k právním úkonům je omezena.
Přestupky a trestné činy fyzických osob chovajících zvířata v zájmovém chovu
Fyzická osoba se dopustí přestupku např. tím, že propaguje týrání zvířat, týrá zvíře nebo utýrá zvíře, bezdůvodně usmrtí zvíře, apod. (§ 27 odst. 1 zákona na ochranu zvířat). Fyzická osoba se jako chovatel dopustí přestupku např. tím, že poruší povinnosti týkající se podmínek chovu psa nebo kočky stanovené zvláštním právním předpisem[1], přepravuje zvíře v rozporu se zákonem na ochranu zvířat, neučiní opatření proti úniku zvířat apod. (§ 27 odst. 2 zákona na ochranu zvířat). Podle ustanovení § 27 odst. 12 zákona na ochranu zvířat lze za přestupek uložit pokutu až do výše 500 000,- Kč.
Závažnější formy společensky škodlivého jednání či opomenutí pak mohou naplňovat skutkovou podstatu trestných činů týrání zvířat podle ustanovení § 302 zákona č. 40/2009 Sb., trestní zákoník, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „TZ“), chov zvířat v nevhodných podmínkách podle ustanovení § 302a TZ, nebo zanedbání péče o zvířata z nedbalosti podle ustanovení § 303 TZ.
Právní úprava de lege ferenda
Zásadní nedostatek v právní úpravě ochrany zdraví a pohody zvířat, chovaných v zájmových chovech, spatřujeme v absenci bližších prováděcích právních předpisů k povinnostem stanoveným zákonem na ochranu zvířat. Vezmeme-li jako vzorové zvíře již zmíněné morče, pak je toto zvíře chráněno toliko obecnými ustanoveními, aniž by byl v legislativním dokumentu např. konkrétně stanoven minimální nárok takového zvířete na životní prostor, potravu a sociální vyžití.
Dobrým příkladem detailní právní úpravy ochrany zdraví a pohody morčat je Švýcarská konfederace, kde jsou domácí zvířata chráněna nejen federálním zákonem o dobrých životních podmínkách zvířat[2], ale i rovněž upřesňujícím nařízením o dobrých životních podmínkách zvířat[3], které velmi podrobně stanoví podmínky chovu zvířat. Toto nařízení např. pro morče stanoví konkrétní minimální životní podmínky:
Minimální životní podmínky pro chov morčat podle švýcarského federálního nařízení o dobrých životních podmínkách zvířat |
|
Velikost klece pro 2 morčata |
0,5m2 |
Velikost klece pro každé další 1 morče |
0,2m2 / morče |
Velikost klece pro každé další 1 mladé morče (do 700g) |
0,1m2 / morče |
Např. klec pro 3 dospělá morčata |
0,7m2 |
Např. klec pro 2 dospělá a 1 mladé morče |
0,6m2 |
Další zvláštní podmínky pro chov morčat podle švýcarského federálního nařízení o dobrých životních podmínkách zvířat |
Vhodná podestýlka |
Jeden nebo více "domečků" v kleci |
Možnost hlodat do měkkého dřeva nebo čerstvých větví |
Chování nejméně ve skupině dvou zvířat |
Hrubě strukturované krmivo (seno, sláma) a krmivo obsahující vitamin C |
Tak podrobně jako v případě morčete, jsou švýcarským federálním právem chráněny i další druhy zvířat. Máme za to, že taková podrobná právní úprava v českém právním systému chybí a proto navrhujeme vydání prováděcího právního předpisu k zákonu na ochranu zvířat, jenž bude inspirován švýcarskou právní úpravou. Jsme toho názoru, že si domácí mazlíčci, jakožto živí a společenští tvorové, zaslouží požívat právní ochrany dle švýcarského vzoru.
Zdroje
- Zákon č. 246/1992 Sb., na ochranu zvířat proti týrání, ve znění pozdějších předpisů
- Federální zákon Švýcarské konfederace o dobrých životních podmínkách zvířat. Německy: Tierschutzgesetz vom 16. Dezember 2005 (TSchG). Dostupné z: https://www.admin.ch/opc/de/classified-compilation/20022103/index.html)
- Federální nařízení Švýcarské federální rady o dobrých životních podmínkách zvířat. Německy: Tierschutzverordnung vom 23. April 2008 (TSchV). Dostupné z: https://www.admin.ch/opc/de/classified-compilation/20080796/index.html
- https://www.blv.admin.ch/dam/blv/de/dokumente/tiere/heim-und-wildtierhaltung/meerschweinchen-im-recht.pdf.download.pdf/meerschweinchen-im-recht.pdf
[1] Vyhláška Ministerstva zemědělství č. 21/2013 Sb., o stanovení podmínek při chovu psů a koček, ze dne 23. 01. 2013
[2] Tierschutzgesetz vom 16. Dezember 2005 (TSchG)
[3] Tierschutzverordnung vom 23. April 2008 (TSchV)
Diskuze k článku ()