European Accessibility Act - směrnice o přístupnosti

EAA neboli Jednotný Evropský akt Přístupnost (EAA), (angl. European Accessibility Act – EAA) je směrnice Evropské unie, která zavazuje všechny digitální produkty a služby (webové stránky, mobilní aplikace atd.), které jsou určeny pro zákazníky v EU, aby splňovaly určité standardy přístupnosti.

TT
Plavec & Partners, advokátní kancelář
Foto: Fotolia

V nejširší míře se tato pravidla projeví v oblasti e-commerce a webových služeb.

Přístupnost je pro uživatele při prohlížení webu jedním z klíčových faktorů. To platí o to víc pro uživatele se zdravotním postižením. Evropská unie se touto problematikou začala zabývat již před několika lety a postupně formulovala jasné požadavky na zjednodušený přístup v celém digitálním prostředí.

Pro provozovatele jsou klíčová dvě data:

  • 28. června 2025: Od tohoto data musí všechny NOVÉ online produkty spadající pod EAA splňovat stanovené požadavky.
  • 28. června 2030: Od tohoto data musí být všechny EXISTUJÍCÍ online produkty plně v souladu s požadavky EAA, což podnikům poskytne dostatek času na postupné přizpůsobení.

Směrnici EAA do české legislativy implementuje zákon č. 424/2023 Sb., o požadavcích na přístupnost některých výrobků a služeb, který nabývá účinnosti 28. 6. 2025.
Ten stanoví např. konkrétní požadavky na funkcionality webů a pravidla, která musí splňovat. Konkrétní požadavky na přístupnost jsou definovány již nyní používanými standardy, proto u většiny poskytovatelů (provozovatelů e-commerce) postačí kontrola zavedených standardů.

Tyto standardy jsou definovány v normě EN 301 549, což jsou vlastně Web Content Accessibility Guidelines (WCAG) verze 2.2 úroveň AA. Abyste vyhověli požadavkům Evropského aktu o přístupnosti, Váš web musí splňovat normy WCAG 2.1 (Web Content Accessibility Guidelines).

Mezi klíčové požadavky patří:

Čitelný a srozumitelný text – Dostatečný kontrast, správné formátování nadpisů (H1, H2, H3 atd.), jednoduchý a jasný jazyk. Alternativní texty k obrázkům – Zajištění dostupnosti obsahu pro uživatele se zrakovým postižením. Titulky a přepisy pro multimediální obsah – Přidání titulků k videím a podcastům. Kompatibilita s čtečkami obrazovky – Umožnění navigace pro nevidomé a slabozraké uživatele. Ovládání klávesnicí – Zajištění, že všechny funkce webu lze používat bez myši. Přehledné formuláře – Správné označení polí, zřetelné chybové zprávy a intuitivní ovládání. Zlepšení celkové přístupnosti obsahu – Optimalizace struktury textů, usnadnění navigace a zajištění, že multimediální obsah bude plně dostupný.

V zákoně je podobně jako ve směrnici, že povinnosti stanovené poskytovateli služeb se vztahují na služby poskytované po dni 28. června 2025.

Firmy, které používají starší IT systémy nebo technologickou infrastrukturu, mohou narazit na problémy při jejich přizpůsobování novým standardům přístupnosti. To může vést k nákladným modernizacím nebo přechodům na nové systémy. Proto je dobré myslet na nová pravidla již nyní a kvalitně se na ně připravit. Novinka zavádí i nové povinnosti o informování spotřebitelů o podmínkách přístupnosti, proto je dobré myslet nejen na úpravu všeobecných obchodních podmínek či podmínek používání webových stránek.


Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články