Zaměstnanci soudů by mohli mít průměrné platy ve veřejné sféře do roku 2025

Praha 10. listopadu (ČTK) - Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) soudcům přislíbil, že nejpozději v roce 2025 budou v rozpočtu ministerstva spravedlnosti peníze na to, aby zaměstnanci justice dosáhli na průměrný plat ve veřejné sféře.

Česká tisková kancelář
Změny v DPH a spotřebních daních
Foto: Shutterstock

Po schůzce se Stanjurou a ministrem spravedlnosti Pavlem Blažkem (ODS) to novinářům řekl místopředseda Nejvyššího soudu Petr Šuk. Soudci usilují o navýšení platů svého personálu už od příštího roku. Dnešní ujednání Šuk označil za kompromis.

Předsedové soudů v říjnovém prohlášení varovali před tím, že česká justice je kvůli nízkým a nedůstojným platům pro pracovníky soudů - tedy například zapisovatelky či informatiky - před kolapsem. Zkritizovali vládu Petra Fialy (ODS) za to, že v rozporu s programovým prohlášením odmítla platy justičních zaměstnanců dostatečně zvýšit.

"Dosáhli jsme s panem ministrem financí a panem ministrem spravedlnosti toho, co bych označil jako politická dohoda," oznámil dnes po zhruba hodinovém jednání Šuk, kterého doprovázel šéf středočeského krajského soudu Ljubomír Drápal.

"Shodli jsme se na cíli, že zaměstnanci justice by měli pobírat v průměru plat veřejné sféry. My bychom rádi, aby to začalo už příští rok, ale to nám pan ministr financí nemohl zaručit. Shodli jsme se na tom, že nejpozději v roce 2025 půjde do rozpočtu ministerstva spravedlnosti na objem platů taková částka, aby zaměstnanci v justici měli v průměru plat ve veřejné sféře v té době," pokračoval místopředseda Nejvyššího soudu. Zvýšení platů by se podle něj mělo týkat všech zaměstnanců soudů a odpovídalo by tomu, na jakých pozicích jsou zařazeni.

Ministr spravedlnosti Blažek slova o dohodě mírnil. "Neřekl bych, že jsme uzavřeli nějakou dohodu. Myslím, že jsme se posunuli o kus dál. Situace se má řešit a bude. Shodli jsme se dnes na jakýchsi parametrech, aby se v relativně dobré době vyřešila," řekl novinářům. Ministerstvo financí avizovalo už v předstihu, že závěry schůzky komentovat nebude, protože ji pokládá za pracovní jednání za zavřenými dveřmi.

Šuk podotkl, že by byl radši, kdyby se platy podařilo navýšit dříve. "Pro nás to znamená, že budeme další minimálně dva roky, po které se to bude postupně zvyšovat, velmi obtížně shánět a držet zaměstnance. Čili ta agónie se prodlužuje, ale nazval bych to světlem na konci tunelu a rozumnou dohodou," dodal.

Blažek na dotaz ČTK, zda nebude sám z pozice poslance navrhovat příští týden při projednávání návrhu státního rozpočtu pro příští rok přesun peněz ve prospěch justičních zaměstnanců, odpověděl záporně. "Poslanci - členové vlády nejsou od toho, aby něco navrhovali až ve Sněmovně, takže to nepředpokládám. A bral bych to jako procesně chybný postup, takhle to nejde. Buďto jsme vláda jako jeden tým, anebo se budeme předhánět před novináři, co tam všechno navrhneme, a budeme vědět, že to většina stejně neschválí," poznamenal.

Šuk už dříve uvedl, že na dorovnání platů zaměstnanců soudů k průměrnému výdělku jiných lidí ve veřejné správě by bylo potřeba posílit rozpočet justice na příští rok o 1,5 miliardy korun. Dnes řekl, že přímo ve Sněmovně se přerozdělení peněz na příští rok soudci ovlivnit nesnažili. „Myslíme si, že je korektní jednat o tom s vládou, protože to je vládní návrh,“ vysvětlil.

"Máme naději, že ještě v průběhu druhého čtení návrhu zákona o státním rozpočtu na příští rok dojde k navýšení naší kapitoly, ale není to nic, na čem bychom se dnes dokázali dohodnout - logicky, protože to musí schválit celá vláda. My doufáme, že se to stane. Druhou možností pro zvýšení objemu na příští rok je navýšení objemu platových prostředků z vládní rezervy," uzavřel.

Premiér Fiala předsedům soudů už v říjnu vzkázal, že možnosti rozpočtu jsou velmi limitované. Uvedl, že rozpočtová a ekonomická situace je ovlivněná válkou na Ukrajině a jejími důsledky, takže je potřeba šetřit na všech frontách. Vláda podle něj se zvyšováním platů souhlasí. Vede se ale diskuse o tom, zda se má udělat prostřednictvím prostředků, které již byly přiděleny, a jejich rozumným přerozdělením, nebo navýšením rozpočtů.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články