Zákon rozšíří okruh údajů zveřejňovaných v registru využití půdy

Praha 30. prosince (ČTK) - Okruh údajů zveřejňovaných v registru využití půdy, takzvaném systému LPIS, se od příštího roku rozšíří například o kontaktní údaje na zemědělce a zemědělské firmy, které na ní hospodaří.

Česká tisková kancelář
Foto: Fotolia

Změnu přinese novela zákona o zemědělství a zákona o Státním zemědělském intervenčním fondu, která vstupuje v účinnost k 1. lednu.

Novelu ve Sněmovně předložila skupina koaličních poslanců. Jejím účelem bylo především reagovat na výhrady Evropské komise ke Strategickému plánu Společné zemědělské politiky v ČR. Vláda tento plán poslala do Bruselu začátkem letošního roku a připomínky dostala na konci dubna. Podle jejích předkladatelů by bez jejího přijetí bylo v příštím roce ohroženo čerpání dotací.

V registru využití půdy mají být také informace o druhu plodin, pokud je zemědělec uvede v žádosti o dotaci. Poslanci v důvodové zprávě uvedli, že pokud jde o telefonní číslo nebo e-mailovou adresu, pak systém již ve veřejné části evidence využití půdy podle uživatelských vztahů tyto položky u objektů a provozoven obsahuje.

"Například pokud je uvedeno telefonní číslo nebo e-mailová adresa u včelaře, kterého má uživatel kontaktovat, pak by měl možnost včelař kontaktovat uživatele, a to bohužel nelze. U uživatelů tyto kontakty nejsou viditelné, přestože v evidenci využití půdy podle uživatelských vztahů existují," stojí v důvodové zprávě.

V případě doplnění údajů o druhu plodin argumentují předkladatelé tím, že jde o údaje, které veřejnost zajímají. Úmyslem předkladatele je umožnit, aby se veřejnost dozvěděla, co se pěstuje, píšou v důvodové zprávě. Údaje o plodinách pro daný rok budou viditelné až po podání jednotné žádosti o dotace.

Na webových stránkách registru půdy stojí, že jeho hlavním účelem je ověřování údajů v žádostech o dotace poskytovaných ve vazbě na zemědělskou půdu, a to bez ohledu na to, zda jde o dotace financované ze zdrojů EU nebo o národní dotační programy.

Předloha také upravuje evidenci půdy pomocí půdních bloků. Opouští dosavadní model půdních bloků a zavádí díly půdního bloku. Půdní blok je základní jednotkou evidence půdy a musí mít rozlohu nejméně 100 metrů čtverečních. Návrh zpřesňuje i evidenci ovocných sadů ve vztahu k půdním blokům.

Na vypracování novely zákona se podílelo ministerstvo zemědělství. Poslanci ji předložili ve Sněmovně v červenci. Sněmovna ji schválila začátkem září, Senát ji přijal začátkem listopadu. Prezident Miloš Zeman ji podepsal v polovině listopadu.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články