Vlastníci pozemků by se tak měli víc podílet na zajištění potřebné obecní infrastruktury. Dopady na rozpočty obcí a rozpočet Prahy předkladatelé odhadli na 2500 korun za metr čtvereční. Návrhem se nyní bude zabývat vláda.
Odvod se má týkat zvýšení i snížení hodnoty pozemku při pořizování územněplánovací dokumentace a má být přiměřený. Sazbu odvodu nebo způsob jeho určení by stanovovala vyhláška. Uhrazení poplatku by šlo nahradit uzavřením plánovací smlouvy podle stavebního zákona. Tyto smlouvy uzavírají zpravidla developeři s obcemi a domlouvají si v nich vzájemnou součinnost; mohou obsahovat i případné peněžní příspěvky investorů. Podle středočeských zastupitelů však plánovací smlouvy nejsou dostatečným nástrojem.
Krajští zastupitelé v důvodové zprávě poukazují na to, že vymezení zastavitelné plochy v územněplánovací dokumentaci má zásadní vliv na ceny pozemků v daném území. Platná právní úprava na to podle nich nereaguje a neumožňuje využít možnosti změn cen pozemků v důsledku změn v územněplánovací dokumentaci. Navíc tím podle nich ponechává prostor pro spekulativní jednání a právní nejistotu. "Zároveň tím zůstává nenaplněna možnost, jak získat finanční prostředky na rozvoj obcí, vyřešit tím nedostatečnost veřejné infrastruktury, a to jak dopravní, tak i technické infrastruktury a občanského vybavení," uvádí důvodová zpráva.
Návrh nyní dostane k posouzení vláda. Bez ohledu na její stanovisko ho poté dostanou k projednání poslanci. Změna by měla vstoupit v účinnost k 1. lednu příštího roku.
Diskuze k článku ()