Do nového fondu státní pojišťovny navrhuje MPO ze státního rozpočtu vložit 500 milionů korun, peníze by měly stačit k poskytnutí záruk ve výši asi 6,3 miliardy korun. Vyplývá to z vládních materiálů. Návrh MPO dnes kabinet schválil, vyplývá z výsledků jednání na webu vlády.
Zavedení tohoto typu podpory umožňuje dočasný krizový rámec, který přijala Evropská komise na konci března. MPO tak připravilo novelu zákona o pojišťování a financování vývozu se státní podporou.Úřad žádá, aby Sněmovna legislativní změnu podpořila už v prvním čtení a program záruk mohl začít co nejrychleji fungovat.
Dočasný krizový rámec povoluje poskytnutí záruk zatím jen do konce letošního roku. Výjimku mají záruky například na urychlení zavádění energie z obnovitelných zdrojů nebo podpora na dekarbonizaci průmyslových výrobních procesů přes elektrifikaci a využití vodíku z obnovitelných zdrojů. Pro ty je platnost do 30. června příštího roku.
Záruční program bude obdobou dříve spuštěného titulu COVID plus. Ten vznikl na podporu velkých exportně zaměřených firem v důsledku pandemie koronaviru. Program byl schválen v březnu 2020, zájemci mohli o podporu žádat do konce loňského roku. EGAP v jeho rámci poskytla podle vládních dokumentů 110 záruk za zhruba 18,1 miliardy korun.
Legislativní úprava má současně umožnit rozšíření produktů EGAP a České exportní banky (ČEB) o podporu podniků zaměřených na vývoz. "To je prvek, po kterém dlouhodobě voláme, aby podpora státu byla cílena komplexně, a ne pouze na konkrétní exportní kontrakty. A vytvářela tak pro české firmy podnikatelské prostředí podobné tomu, jaké mají k dispozici srovnatelné země EU," uvedl dříve ředitel sekce mezinárodních vztahů Svazu průmyslu a dopravy ČR Lukáš Martin.
Diskuze k článku ()