Poslanci zřejmě zpřesní povinnosti operátorů a zpřísní opatření proti spamu

Praha 24. února (ČTK) - Novela zákona o elektronických komunikacích, která upravuje nárok na levnější volání pro sociálně slabé občany, by mohla proti původní podobě nově zpřesnit některé povinnosti operátorů týkající se bezpečnosti. Mohla by také zpřísnit zákaz rozesílání nevyžádané elektronické pošty, takzvaného spamu.

Česká tisková kancelář
ÚOHS odposlech podnikatelů
Foto: Pixabay

Sněmovna ji dnes projednala ve druhém čtení a propustila ji do závěrečného schvalování. Někteří poslanci chtějí prostřednictvím této novely měnit i zákon o rozhlasovém a televizním vysílání ve věcech týkajících se digitálního rozhlasového vysílání.

Vládní novela přichází s tím, že nárok na slevu z tarifu telekomunikačních operátorů pro lidi s nízkými příjmy by se mohl nově odvíjet od toho, zda žadatel o tuto slevu pobírá příspěvek na živobytí. Už nebude možné prokazovat nízké příjmy čestným prohlášením. Týká se to takzvaného institutu zvláštních cen v rámci univerzální služby, tedy slevy z tarifu pro sociálně znevýhodněné osoby. Současné vládní nařízení stanoví, že maximální ztráta operátora na jednu osobu činila nejvýš 200 korun včetně daně z přidané hodnoty. Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) před poslanci řekl, že změna má zlepšit kontrolu a minimalizovat hrozbu zneužívání tohoto institutu.   

Poslanec Patrik Nacher (ANO) navrhuje přímo v zákoně zakotvit, že zvýhodnění včetně daně z přidané hodnoty nesmí být nižší než 300 korun. Argumentuje přitom inflací i tím, že se příspěvek za dobu svojí existence nezměnil. Pokud by měl klient nižší tarif, bylo by i zvýhodnění nižší. Nacherův stranický kolega Marek Novák navrhuje zakotvit přímo v zákoně doplatek ve výši 200 korun. Ve svém pozměňovacím návrhu však navrhuje přesunout problematiku institutu zvláštních cen z Českého telekomunikačního úřadu na ministerstvo práce. Ministerstvo a úřady práce podle něj dokážou pomoc zacílit lépe. Změnu navrhuje k 1. lednu 2025. V alternativní návrhu chce příspěvek vedle osob se zdravotním postižením vázat také na poskytování příspěvku na bydlení a současně zvýšit sociální tarif z 200 na 300 korun.

Sněmovní hospodářský výbor doporučil rozšířit některé již existující povinnosti operátorů. Bezpečnost a celistvost své komunikační sítě budou muset zabezpečovat nejen za krizového stavu, jak stanoví již nyní platný zákon, ale nově také již při nebezpečí vzniku krizové situace. Výbor doporučil také upravit zákaz spamu. Zobecňuje se zákaz použít adresu elektronické pošty pro odeslání nevyžádané zprávy bez souhlasu držitele této adresy. Změna reaguje na to, že v některých případech spamové pošty se adresa odesílatele a příjemce shoduje.   

Nacher spolu s místopředsedkyní Sněmovny Olgou Richterovou (Piráti) a Michalem Zunou (TOP 09) navrhují rozšířit pravomoc Českého telekomunikačního úřadu tak, aby rozhodoval i spory z některých pohledávek. Půjde o pořízení souvisejícího zboží nebo služeb, jako je třeba pronájem modemu.

Poslanec ODS Jiří Havránek navrhuje prostřednictvím projednávané novely novelizovat liniový zákon. Chce tak usnadnit výstavbu vysílačů mobilního signálu a souvisejícího zařízení, pokud jde o stavbu financovanou z Národního plánu obnovy. Stavby budou pouze dočasné na dobu osmi let, tedy po dobu udržitelnosti, kterou vyžadují podmínky financování.

Někteří poslanci chtějí otevřít i zákon o rozhlasovém a televizním vysílání. Ondřej Lochman (STAN) chce v souvislosti s digitalizací rozhlasového vysílání upravit problematiku takzvaných dokrývacích kmitočtů, které zpravidla pokrývají okrajová území. Jeho návrh má upravit jejich přechod na takzvané transformační kmitočty a následné sloučení licencí jednoho provozovatele. S obdobným návrhem přišel i poslanec Novák, který tak chce podpořit digitalizaci rozhlasového vysílání v režimu DAB+.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články