NSS vrátil do hry pokutu 800.000 Kč od ÚOHS pro ministerstvo vnitra

Brno 10. ledna (ČTK) - Nejvyšší správní soud (NSS) vrátil do hry pokutu 800.000 korun, kterou ministerstvu vnitra vyměřil v roce 2021 Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Důvodem bylo uzavření smlouvy na nákup pušek a samopalů pro Policii ČR bez tendru.

Česká tisková kancelář
Foto: Fotolia

NSS zrušil rozsudek Krajského soudu v Brně, který pokutu rušil, případ vrátil soudu k novému projednání, bude se případem zabývat už potřetí. Vyplývá to z rozhodnutí dostupného na úřední desce NSS. Stanovisko ministerstva ČTK zjišťuje.

ÚOHS ministerstvo pokutoval za špatný postup u tří zakázek z let 2017 až 2020, které se týkaly dodávek samopalů a pušek pro policii. Uzavření smlouvy ve všech třech případech předcházelo jednací řízení bez uveřejnění, jehož využití ministerstvo zdůvodnilo tím, že šlo o rozšíření původních smluv uzavřených v letech 2001 až 2004. Ministerstvo takto nakoupilo 1873 souprav zbraní.

Zákon pro dodatečné dodávky stanovuje lhůtu tří let, kterou lze překročit pouze za zvláštních okolností. Podle antimonopolního úřadu ale nenastaly. Ministerstvo se rozhodnutí úřadu bránilo podáním rozkladu k jeho předsedovi Petru Mlsnovi, který se ale ztotožnil s rozhodnutím první instance a rozklad v roce 2021 zamítl.

Podle ÚOHS je možné pořídit dodatečné dodávky zbraní i po uplynutí doby tří let od uzavření původní smlouvy, současně však uvedl, že prodloužení této doby nemůže být bezbřehé a musí mít limity. Čím více je zákonná tříletá doba překročena, tím závažnější musí být zvláštní okolnosti, které toto překročení ospravedlňují. Po pravomocném rozhodnutí předsedy ÚOHS muselo ministerstvo pokutu zaplatit, bránilo se ale žalobou u Krajského soudu v Brně. Ten nejprve v roce 2022 sankci potvrdil, jeho rozhodnutí ale zrušil NSS, případem se ta zabýval podruhé a v roce 2023 pokutu zrušil a případ vrátil na ÚOHS.

Antimonopolní úřad rozhodnutí krajského soudu napadl kasační stížností k NSS, který nyní rozsudek nižší instance opět zrušil a vrátil případ krajskému soudu, aby se jím zabýval potřetí.

Pokutu muselo ministerstvo zaplatit už v roce 2021 po pravomocném rozhodnutí předsedy ÚOHS.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články