Pokutu vyměřila Správa národního parku Šumava, potvrdilo ji ministerstvo životního prostředí i jihočeský krajský soud. Rozsudek NSS je dočasně zpřístupněný na úřední desce.
Město v kasační stížnosti například tvrdilo, že právní úprava je neurčitá a nepředvídatelná, nevychází z objektivních vědeckých poznatků a ponechává rozlišování povoleného a zakázaného rušení na subjektivním názoru úředníků. NSS ale zdůraznil, že zákaz rušení je dostatečně určitý a předvídatelný.
"Zákon zcela jasně stanovuje, že je zakázáno škodlivě zasahovat do přirozeného vývoje zvláště chráněných živočichů, zejména je chytat, chovat v zajetí, rušit, zraňovat nebo usmrcovat. Z ničeho pak nevyplývá stěžovatelem požadovaný standard pro určení škodlivé hranice v decibelech," stojí v rozsudku.
Město uspořádalo v červnu 2023 na pomezí národního parku a chráněné krajinné oblasti vzpomínkovou akci Den svobody na Zhůří. Byla to oficiální oslava osvobození americkými vojáky za druhé světové války, při které několik hodin hrála hudba a znělo mluvené slovo z reproduktorů, aniž by si město předem vyřídilo výjimku.
V kasační stížnosti město namítalo, že běžný pohyb turistů v oblasti způsobuje srovnatelnou hladinu hluku, a proto nebyl důvod pokutu ukládat. Nešlo prý o škodlivé rušení. NSS ale poukázal na videozáznam akce, který zachycuje hudbu a projevy zesílené reproduktory, stánkový prodej nebo elektrocentrálu.
"Běžná situace v oblasti určitě není způsobilá dosáhnout stejné hlukové hladiny jako hudba z reproduktorů. Okolnosti projednávané věci svědčí o zřetelném naplnění pojmu škodlivé rušení," stojí v rozsudku. Město podle NSS vůbec nereflektuje, že pořádalo akci v místě se zvláštním režimem ochrany.
Diskuze k článku ()