Novela zákona o platech podle Justičního grémia odporuje ústavnímu pořádku

Valtice (Břeclavsko) 19. března (ČTK) - Novela zákona o platech vrcholných politiků a dalších představitelů státu podle Justičního grémia odporuje českému ústavnímu pořádku. Rozhodnutí, zda tomu tak skutečně je, náleží Ústavnímu soudu (ÚS), shodli se dnes ve Valticích na Břeclavsku vrcholní představitelé soudů a státních zastupitelství.

Česká tisková kancelář

ČTK výstup z jednání poskytla mluvčí Nejvyššího soud Gabriela Tomíčková. Soudci již dříve ohlásili, že se na ÚS v případě schválení novely obrátí.

Spornou novelu vetoval prezident Petr Pavel, avšak Sněmovna jeho veto přehlasovala 4. března. Podle grémia jsou problematické dva články. V jednom z nich se stanovuje platová základna soudců, ve druhém se píše, že se má novela použít zpětně od 1. ledna. "Současně má Justiční grémium za to, že obě zmíněná ustanovení novely odporují článkům (...) Smlouvy o Evropské unii, jak je vyložil Soudní dvůr. (...) Zákonodárce totiž nerespektoval limity, které pro členské státy plynou z unijního práva, zasahují-li do zákonné úpravy soudcovských platů," shodli se účastníci dnešního zasedání.

Obecně platí, že právo Evropské unie vyložené Soudním dvorem má přednost před vnitrostátním právem, které je s ním v rozporu. Předsedové soudů však mají omezený prostor, aby detailně posoudili, zda novela odpovídá požadavkům primárního unijního práva. Proto grémium považuje za vhodnější, aby rozpor soudy posoudily ve standardním soudním řízení, až se budou zabývat případnými žalobami jednotlivých soudců. Zároveň se přiklání ke zdrženlivosti a doporučuje předsedům soudů, aby platové výměry vystavili podle novely a další postup zvážili, až budou k dispozici první rozsudky.

Podle novely mají platy soudců letos v podstatě stagnovat. Úpravu pro letošní rok pokládá ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) za kompromis. Od příštího roku se do zákona vrací už dříve dohodnutý automatický valorizační mechanismus, uvedl ministr před poslanci při schvalování.

Platy se vypočítávají z takzvané platové základny, která je součinem průměrné mzdy v národním hospodářství vždy za předminulý rok a zákonného koeficientu. ÚS loni v květnu s platností od letoška zákonný koeficient zrušil kvůli snížení platů soudců. Spočívalo v trvalé změně tohoto koeficientu ze tří na 2,822. Novela vrací do zákona koeficient tři. Pro tento rok ale stanoví platové základny přímo, pro soudce 121.685 korun. Soudcům mají platy vzrůst zhruba o 0,6 procenta, když loni se po zásahu Ústavního soudu počítaly ze základny 120.951 korun.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články