Kvůli zákazu Pražského výběru dostali dva bývalí příslušníci StB podmínky

Praha 23. září (ČTK) - Za to, že svou činností rozložili kapelu Pražský výběr a zavinili zákaz jejich veřejného vystupování, dostali dnes bývalí příslušníci Státní bezpečnosti (StB) Jiří Karásek a Václav Sklenář dvouleté podmíněné a peněžité tresty.

Česká tisková kancelář
Foto: Shutterstock

Muži uzavřeli se státní zástupkyní dohodu o vině a trestu, kterou dnes soud schválil. Rozhodnutí je pravomocné.

"Tresty jsou mírné," prohlásila předsedkyně trestního senátu Anežka Pudilová. Vzhledem k dalším okolnostem je ale soud nepovažuje za příliš mírné. Mužům pomohlo zejména to, po jak dlouhé době se kauza u soudu projednávala. K činům se také podle soudkyně "postavili čelem" a přiznali se. "To je další z okolností, kterou je třeba zohlednit. A můžu říct, že není pravidlem v tomto typu trestné činnosti," řekla soudkyně v odůvodnění rozhodnutí.

Pětasedmdesátiletý Karásek a o šest let mladší Sklenář podle verdiktu pracovali jako náčelník a starší referent StB. Měli na starosti sledování lidí, kteří vystupovali proti tehdejšímu komunistickému režimu. Monitorovali také kapelu Pražský výběr a snažili se ji rozložit. Například tlačili na agentury, aby jí neumožnili dále vystupovat a tvořit. Hudebníci kvůli nim ztratili uměleckou kvalifikaci a nesměli dále vystupovat.

StB si vybrala podle soudkyně skupinu Pražský výběr proto, že byla jednou z nejpopulárnějších kapel v tehdejším Československu v žánru new wave. Koncertovala i v zahraničí. Mohla tak ovlivnit další lidi. Karásek se Sklenářem dosáhli svého cíle - tedy rozkladu skupiny a jejích členů - tím, že zajistili, aby nemohla vystupovat v tehdejším Československu, v zahraničí a v médiích. Nesměla vydávat hudební alba ani singly.

Muži podle rozsudku porušili tehdejší ústavu, jmenovitě články zaručující právo na práci a odměnu, právo na svobodu a právo na zachování listovního tajemství. Svým jednáním členům skupiny úplně změnili život. Ti kvůli nim ztratili práci i společenský status.

Dnešního jednání se účastnili také členové skupiny Michael Kocáb, Michal Pavlíček a Vilém Čok. "Ten trest vůbec neodpovídá míře zavinění," prohlásil v soudní síni Kocáb. Satisfakce podle něj přichází ve chvíli, kdy emoce již odezněly. "Pánové nám výrazně poničili naše mládí. Nikdy jsme se z toho nevzpamatovali," uvedl frontman Pražského výběru.

Podobně se vyjádřili i Pavlíček a Čok. "Nebyl jsem schopen si vydělávat. Po dva roky mě museli živit rodiče," popsal baskytarista následky činnosti obou bývalých příslušníků StB. Kocáb dodal, že odpor skupiny by se pravděpodobně stupňoval a nebýt sametové revoluce skončili by její členové ve vězení.

Po skončení jednání Kocáb doplnil, že s obžalobou mužů je spokojen. Peněžité tresty ale považuje za směšné. "Co se týče kriminálu, a můžu mluvit i za kluky z Pražského výběru, netoužíme po jejich žalářování," uvedl. Prohlásil také, že uznání viny je i po letech velikou satisfakcí.

Dvojice v dohodě uznala vinu a učinila prohlášení o spáchání skutku. Dnes se u soudu již k věci více nevyjadřovala. Mužům za zneužití pravomoci úřední osoby hrozilo až desetileté vězení. Karásek má spolu s podmíněným trestem zaplatit 18.000 korun, Sklenář zhruba 15.000 korun.

Vystupování Pražského výběru bylo zakázáno v roce 1983, záminkou se stal koncert v Hradci Králové, při němž údajně kapela prodávala neoficiální plakáty, čímž se "nezákonně finančně obohacovala", uvedla načerno jako předskokana kapelu Trifidi a hrála místo tří koncertů čtyři, což nebylo uvedeno ve smlouvě.

Pražský výběr se po třech letech vynuceného zákazu dal dohromady v roce 1986 pod názvem Výběr. Po roce 1989 vystupovala skupina sporadicky, větší množství koncertů znovu pořádala až po roce 2000.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články