Horští průvodci a vůdci by měli mít své komory, rozhodnou o tom poslanci

Praha 29. března (ČTK) - Zákon zřejmě do budoucna stanoví podmínky činnosti horských průvodců a vůdců a zřídí oběma těmto profesím jejích stavovské komory. Počítá s tím návrh sněmovního výboru pro veřejnou správu, který chce výbor vložit do projednávané novely zákona o některých podmínkách podnikání v cestovním ruchu.

Česká tisková kancelář

Stejný pozměňovací návrh podala samostatně i skupina poslanců napříč stranami. Nyní existuje například Český spolek horských průvodců, jde o zapsaný spolek, sdružující kvalifikované horské průvodce s národní i mezinárodní kvalifikací Unie mezinárodních asociací horských vůdců (UIMLA).

Horští průvodci a vůdci by podle návrhu museli být členy příslušných komor. Komora horských průvodců má sídlit v Brně a Komora horských vůdců v Praze. Obě profese se mají lišit v tom, že průvodci budou moci provádět zájemce v horách, pokud nebude nutné k řádnému postupu použít horolezeckou výstroj. Vůdci by měli širší kompetence. Mohli by provádět turisty ve všech typech terénů včetně ledovců,   provozovat s nimi horolezectví, sportovní lezení nebo lezení v ledu či na umělých stěnách. Budou moci samostatně podnikat nebo být zaměstnáni u jiného průvodce a vůdce.

Komory budou mít podle návrhu za úkol zejména prosazovat a chránit práva a oprávněné zájmy svých členů, podílet se na zvyšování jejich odborné úrovně a dohlížet na řádný výkon příslušných činností. Průvodci a vůdci budou muset být starší 18 let, budou muset být bezúhonní a složit zkoušku odborné způsobilosti.

Otázkou vzniku komor se zabývala Sněmovna i dříve. Loni v květnu projednávali poslanci interpelaci někdejší ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (ANO) na tehdejšího ministra Ivana Bartoše (Piráti). Chtěla vědět, kdy vláda přijde s návrhem, který by řešil problematiku rizikových horských profesí. Bartoš jí informoval, že jeho ministerstvo předložilo návrh, který počítá s přenosem působnosti a odpovědnosti z úředníků na profesní samosprávy. Jde podle něj o model osvědčený i v jiných zemích.

Dostálová poukazovala hlavně na případy z rakouských Alp, kde podle ní šlo o české občany vedené českým horským vůdcem nebo průvodcem bez patřičného stupně odborné způsobilost. Například v květnu 2023 musel rakouský policejní vrtulník přepravit pět zcela vyčerpaných českých turistů ze skupiny osmi horolezců z hřebene do údolí. Jeden ze zachráněných horolezců byl posléze převezen do nemocnice. Češi se účastnili třídenního přechodu v Salcbursku, inzerovaného na internetových stránkách. Rakouské vyšetřování zjistilo, že jejich horský průvodce neměl žádnou odbornou průpravu.

U českobudějovického soudu skončil případ úmrtí dvou českých turistek v rakouských Alpách. Dvěma mužům soud loni uložil nepravomocně podmíněné tresty. Podle kriminalistů vedli turistky nelegálně.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články