Anketu Zákon roku s velkým náskokem vyhrála úprava stavebního zákona

Praha 20. dubna (ČTK) - Nová komplexní úprava stavebního zákona s náskokem vyhrála ve 13. ročníku anketu Zákon roku. Hlasovalo pro ni 67,5 procenta expertů. ČTK o tom dnes informovala advokátní kancelář Deloitte Legal, která soutěž pořádá.

Česká tisková kancelář
Foto: Fotolia

Zákon navržený předchozí vládou Andreje Babiše (ANO) měl podle svých tvůrců zjednodušit a urychlit povolování staveb. Obce, odborné organizace a část tehdejší opozice však zákon kritizovaly, například kvůli přílišné centralizaci stavebního řízení. Po nástupu nové vlády Petra Fialy (ODS) proto bylo schváleno odložení účinnosti klíčových částí stavebního zákona o rok.

"Zákon zavádí jednotnou soustavu státních stavebních úřadů v čele s Nejvyšším stavebním úřadem," popsala novelu partnerka a vedoucí nemovitostního týmu Deloitte Legal Olga Kaizar. "Jde o systémovou změnu, která řeší zásadní problém systémové podjatosti, tedy rizika zasahování místních samospráv do rozhodování o povolování staveb. Vznik jednotné soustavy státních úřadů těmto případům může zabránit. Benefitem může být také jednotný a předvídatelný výklad stavebních předpisů," doplnila.

Sněmovna nový stavební zákon schválila loni v červenci, účinnosti měl nabýt 1. července 2023. Například vedení Prahy a zástupci Svazu měst a obcí ČR poukazovali na to, že zákon směřuje k silnější státní centralizaci místo většího zapojení samospráv. Česká komora architektů pak třeba kritizovala vyjmutí dozoru projektanta z vybraných činností ve výstavbě. Nová vláda oznámila, že bude navrhovat změnu zákona. Poslanci pak letos na konci března přes nesouhlas opozice podpořili roční odklad účinnosti zásadních pasáží zákona. Ministerstvo pro místní rozvoj předložilo 7. dubna do připomínkového řízení novelu stavebního zákona.

Ředitel odboru legislativy, práva a analýz Hospodářské komory ČR Ladislav Minčič za zásadní považuje, že zákon podle něj přiměřeně chrání a vyvažuje soukromé a veřejné zájmy - ochranu zdraví, života a majetku lidí, životního prostředí nebo památek. Podle Minčiče vytváří prostor pro nástup digitalizace územního plánování i celého procesu povolování staveb. Hospodářská komora se za předchozí vlády na přípravě zákona od začátku podílela. Nynější ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) řekl před týdnem serveru HN.cz, že digitalizace stavebního řízení se možná zpozdí kvůli špatné přípravě projektu za předchozí vlády, kdy ministerstvo vedla Klára Dostálová (za ANO).

Z pěti nominací vybíraly letos stovky podnikatelů nejlepší právní předpis, soubor zákonů nebo legislativní počin, který má pozitivní dopad na podnikání v Česku. Záštitu opět převzaly Hospodářská komora ČR, Česká advokátní komora a Komora daňových poradců ČR. V nominační radě zasedly dvě desítky autorit z různých oblastí. Nominovanými počiny jsou obecně závazné právní předpisy ČR či Evropské unie přijaté či schválené v uplynulém roce.

Nový stavební zákon vyhrál s výrazným náskokem, byť nepřekonal Bankovní identitu, která minulý rok vyhrála s rekordními 73 procenty hlasů. Na stupních vítězů se dále umístila část novely exekučního úřadu Milostivé léto, která se týká osob, které uvízly v dluhové pasti. Ty mohly v tříměsíčním období uhradit své dluhy vůči státu bez úroků z prodlení a jiného příslušenství.

Třetí místo v anketě obsadila část novely zákona o soudech a soudcích, a to zveřejňování rozsudků nižších soudů. Anonymizovaná rozhodnutí okresních, krajských i vrchních soudů tak budou nově zveřejňována ve veřejně přístupné on‑line databázi. Čtvrté místo náleží novele notářského řádu a pátou příčku obsadil Katalog udržitelných ekonomických činností (technická kritéria udržitelnosti).

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články