Menu

Aktuality

Zastupitel žaluje ústeckou radnici, neotiskla mu kritický článek

AktualityČTK10.04.2016
ČTK10.04.2016

Ústí nad Labem 9. dubna (ČTK) - Okresní soud v Ústí nad Labem na konci dubna projedná žalobu zastupitele Davida Daduče (PRO!Ústí) na město Ústí nad Labem. ČTK to zjistila z nařízených jednání soudu. Radnice opakovaně odmítla opozičnímu zastupiteli otisknout v Městských novinách článek, který glosoval loňský rozpad koalice hnutí PRO!Ústí a ANO a zvolení nového vedení města. Daduč se žalobou domáhá toho, aby město článek otisklo.

Daduč se s žádostí o otištění textu obracel na redakční radu Městských novin čtyřikrát. "Během podzimu loňského roku jsem vyčerpal veškeré možnosti podle tiskového zákona ve snaze přimět město k otištění. Až potom nebyla jiná cesta, než podat žalobu," řekl ČTK Daduč. Ten býval za minulého vedení města i členem redakční rady novin, po nástupu současného vedení složeného bývalých členů ANO, dnes nezařazených, a UFO, kteří se opírají o podporu ODS, KSČM a ČSSD, byl z rady odvolán.

Daduč v textu pro Městské noviny naznačuje, že za pádem bývalého vedení ANO a PRO!Ústí mohly být jiné zájmy než údajně špatně fungující vedení města. "Proti tomu stojí názor, že když koalice ANO a PRO! začínala být úspěšná v přetrhávání dvacet let budovaných korupčních vazeb, šedé eminence místní politiky zorganizovaly puč, jehož výsledkem je slabé vedení města, které se musí ČSSD, KSČM a ODS odvděčit," napsal Daduč.

Za neochotou otisknout text vidí Daduč politiku. "V redakční radě většinu drželi zastupitelé té neformální koalice a neměli zájem, aby ten článek vyšel. Do jisté míry je pravda, že v Městských novinách vycházejí články opozičních zastupitelů, ale zpravidla je to typ článků, které nejsou nijak konfrontační, žádným způsobem nekritizují vedení města," vysvětlil Daduč.

Kdo a proč rozhodl o tom, že Dadučův článek nebude otištěn, radnice neřekla. Na dotazy ČTK město neodpovědělo. "Probíhající soudní spor nebudeme komentovat," řekla ČTK mluvčí Romana Macová.

Daduč věří, že rozhodnutí soudu přinese do budoucna pro městské noviny jasná pravidla. "Pokud vyplyne, že město má povinnost zveřejňovat komentáře opozičních zastupitelů, tak doufám, že po takovém rozsudku by se toho město drželo," dodal Daduč.

Obdobný spor řešil loni litoměřický okresní soud. Obrátili se na něj opoziční zastupitelé ANO, jimž také nebyl v Radničním zpravodaji otištěn kritický článek. Soud jim dal za pravdu a nařídil text otisknout.

ČTKČeská tisková kancelář
0%
Hodnocení článku
Pro hodnocení článku musíte býtpřihlášen/a
Přidat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a
Přihlásit se
Zapomenuté heslo
Jěště nemáte svůj účet?
Založte si účet a získejte spoustu výhod
Elektronický časopis
Mám zájem o elektronický časopis
Mediální partneři
Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu

Partneři projektu

Všichni partneři