Už rok Sněmovna odkládá práva dětí homosexuálních párů

Praha 18. září (ČTK) - Již rok se na program Sněmovny nedaří k projednání prosadit návrh novely zákona o registrovaném partnerství, která by umožnila homosexuálním párům osvojit si dítě druhého z partnerů. Na tiskové konferenci Platformy pro rovnoprávnost, uznání a diverzitu (PROUD) to uvedla poslankyně Radka Maxová (ANO). Přitom návrh má podle Maxové podporu napříč politickým spektrem. S páry v registrovaném partnerství nyní žije asi tisíc děti. A zatímco svobodní gayové a lesby si teoreticky dítě osvojit můžou, registrovaní partneři nikoliv.

ČTK Česká tisková kancelář

"V krajním případě může dojít k tomu, že stane-li se něco s biologickým rodičem, může být dítě odebráno do dětského domova," přiblížil naléhavost situace ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD). Dodal, že je připraven předložit vládní návrh zákona, aby práva dětí byla ošetřena. Rovněž doplnil, že si nedovede představit, že by někdo zpochybnil, že práva dětí v homosexuálních domácnostech nemají být stejná jako dětí z heterosexuálních rodin.

Současný zákon o registrovaném partnerství, podle něhož od července 2006 uzavřelo tuto formu soužití skoro čtyři tisíce lidí, stanoví, že "trvající partnerství brání tomu, aby se některý z partnerů stal osvojitelem dítěte". Na druhou stranu ale uvádí, že pečuje-li jeden z partnerů o dítě a oba partneři žijí ve společné domácnosti, podílí se na výchově dítěte i druhý partner, na něhož se tak vztahují i povinnosti týkající se ochrany vývoje a výchovy dítěte.

Novelu zákona o registrovaném partnerství, která by měla umožnit partnerům adoptovat vlastní dítě svého protějšku (nikoli dítěte z ústavu), loni připravilo 25 poslanců z různých stran vyjma vládní KDU-ČSL. Vláda k návrhu nepřijala loni v říjnu žádné stanovisko.

Podle posledního průzkumu veřejného mínění podporuje možnost osvojení dítěte homosexuálními páry více než polovina Čechů. Ze zemí EU mohou páry téhož pohlaví adoptovat děti například v Belgii, Dánsku, Francii, Nizozemsku, Španělsku, Švédsku či Rakousku.

nob mal

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte býtpřihlášen/a
Přidat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a
Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu

Partneři projektu

Všichni partneři