Referendum možná bude navrhovat vláda nebo 200.000 občanů

Referendum by měla navrhovat vláda se souhlasem obou parlamentních komor nebo petice s nejméně 200.000 podpisy. Výsledky referenda by měly být závazné, pokud by souhlas dala nadpoloviční většina hlasujících a pokud by se plebiscitu zúčastnila čtvrtina nebo případně třetina všech voličů.

Foto: Fotolia

Vyplývá to z věcného zadání pro přípravu vládního návrhu zákona o obecném referendu, který dnes získala ČTK. Příští týden se jím mají zabývat zástupci vládních stran na koaliční radě.

Koaliční představitelé by si měli také vyjasnit, zda by se v referendu mělo hlasovat o obecných otázkách nebo také o převodu pravomocí státu na nadnárodní úroveň.

Referendum by se podle materiálu smělo konat "o zásadních věcech vnitřní nebo zahraniční politiky státu". Předmětem hlasování by naopak nesměly být změny daní a poplatků tvořících příjem veřejných rozpočtů, zásah do výkonu soudní moci nebo do trestního či správního řízení ani personální otázky, tedy například jmenování či odvolávání jednotlivých osob.

Hlasování by se v duchu předchozích návrhů na uzákonění obecného referenda nesmělo týkat změny ústavního pořádku, zrušení nebo omezení základních lidských práv a svobod nebo změny podstatných náležitostí demokratického právního státu.

Materiál počítá s tím, že by přípustnost otázky mohl před konáním referenda přezkoumat Ústavní soud. Zadání předpokládá, že výsledky hlasování by byly závazné nejméně po dobu tří let nebo v rámci volebního období Poslanecké sněmovny.

Návrh ve svých parametrech vychází z předloh, které v minulém funkčním období Sněmovny neúspěšně prosazovala tehdy opoziční ČSSD a které chystal tehdejší kabinet. Právě jeho návrh počítal s tím, že by referendum navrhovala vláda se souhlasem Parlamentu. Návrh ČSSD zase počet podpisů pod peticí pro referendum snižovat z vládou zamýšleného čtvrt milionu na 200.000.

Zatím poslední návrh zákona o uzákonění referenda předložili Sněmovně poslanci opozičního Úsvitu přímé demokracie. Poslanci jej drtivou většinou hlasů odmítli kvůli tomu, že by umožnil všelidové hlasování téměř o všem.

zdroj ČTK

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články