Novela zákona o elektronických komunikacích ochrání spotřebitele a sníží podnikatelům administrativní zátěž

Senát Parlamentu ČR ve středu schválil novelu zákona, kterým se mění zákon o elektronických komunikacích a zákon o poštovních službách. Díky schválené novele nebudou muset poskytovatelé služeb klienty informovat o zcela marginálních změnách typu změna sídla společnosti. Spotřebitelé se ale nemusejí obávat, že by v případě jakéhokoliv zhoršení smluvních podmínek nemohli vypovědět smlouvu bez sankce. V tomto ohledu se nic nemění. Návrh tak podle MPO snižuje zbytečnou administrativní zátěž podnikatelů, aniž by jakkoliv zhoršoval postavení spotřebitele.

Schválená novela zákona má za cíl zejména uvést výše zmíněné zákony do souladu s novým kontrolním řádem. Řeší některé chybějící správní delikty, které vyplývají z neplnění povinností stanovených v nařízení Evropského parlamentu a Rady o roamingu ve veřejných mobilních komunikačních sítích v EU. Navíc schválený návrh obsahuje sankce za porušení některých povinností vyplývajících ze zákona o elektronických komunikacích a zákona o poštovních službách.

K diskuzi, která se vedla na půdě Senátu a týkala se změny § 63 odst. 6 zákona o elektronických komunikacích,  a povinnosti informovat účastníky o jednostranných změnách smlouvy a možnosti odstoupit od smlouvy ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek uvedl: Občané se rozhodně nemusejí obávat, že by kvůli této změně například nebyli informováni v případě jakéhokoliv zhoršení podmínek u jim poskytované služby a nemohli vypovědět smlouvu bez sankce. Navíc novela, kterou schválil Senát, je dle mého názoru plně v souladu s právem EU. Podobná úprava bez problémů funguje například ve Velké Británii, v Polsku či na Slovensku. Řádnou implementaci evropského práva je vždy třeba posuzovat nejen s ohledem na zákonnou úpravu, ale především na její praktickou aplikaci, kdy v případě sporu mezi účastníkem a podnikatelem bude rozhodovat Český telekomunikační úřad.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Další články

Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu