Novelu předložila skupina poslanců ČSSD, ANO, TOP 09 a ODS z ústavně-právního výboru s cílem zkvalitnit výběr advokátů. Advokátské zkoušce by podle předlohy měl předcházel písemný test k ověření teoretických znalostí zájemců. K samotné zkoušce by byli připuštěni jen v případě jeho úspěšného složení. Stanovení výše poplatku za složení zkoušky chtějí svěřit předpisu České advokátní komory.
Ministerstvo spravedlnosti se proti tomu postavilo. Podle něj by poplatek měl být zakotven v zákoně, "nikoli pouze v předpise vydávaném komorou, a to zejména z hlediska zachování větší míry právní jistoty, legitimního očekávání a předvídatelnosti".
Poslanci rovněž chtějí, aby advokát směl školit nejvýše tři koncipienty. V určitých případech by ale nemusel mít za sebou tříletou praxi, pokud by předtím působil například jako soudce. Podle ministerstva spravedlnosti by tím ovšem mohla být zvýhodněna určitá skupina školitelů.
Ministerstvo vnitra má za to, že omezení počtu koncipientů u jednoho advokáta nebude mít na zvýšení kvality jejich přípravy vliv. Je naopak proti zavádění podmínky tříleté praxe pro školící advokáty. "U začínajícího advokáta je náplň činnosti více různorodá a lépe koncipienta připraví na vlastní výkon advokacie," uvedlo vnitro.
Vláda, která se má novelou zabývat na některém z příštích zasedání, by se podle předkládací zprávy měla k novele postavit neutrálně.
Diskuze k článku ()