Kraje a města chtějí stažení církevních žalob, půjdou za Dukou

Nedvědice (Brněnsko) 24. června (ČTK) - Zástupci Asociace krajů (AK) a Svazu měst a obcí (SMO) půjdou v půlce srpna na jednání s Českou biskupskou konferencí, jejímž předsedou je kardinál Dominik Duka. Budou žádat stažení stovek žalob církve na kraje a obce, v nichž se domáhá určení vlastnictví majetku, jenž jí před rokem 1948 náležel. Argumentují nejen zněním zákona, který přiznává církvím za tento majetek finanční náhradu, ale i nedávným rozsudkem Nejvyššího soudu, který dal za pravdu hradeckému kraji ve sporu o klášter kapucínů v Opočně, řekl dnes novinářům šéf SMO František Lukl po jednání s předsedou AK Michalem Haškem (ČSSD).

Česká tisková kancelář
Foto: Redakce

"Seznámili jsme se dnes s analýzou, kterou si nechala vypracovat Asociace krajů. Obsahuje i klíčový rozsudek Nejvyššího soudu, který říká, že nemá být zpochybňován převod majetku od státu krajům a obcím. Za tyto nemovitosti dostaly církve finanční odškodnění," řekl Lukl. Míní, že většina de facto obdobných sporů by skončila stejně a pro církve by šlo o dlouhé a nákladné soudní tahanice. "Doufám, že nám biskupská konference vyjde vstříc a bude respektovat názor soudu," uvedl Lukl.

Jihočeský kraj vedený hejtmanem Jiřím Zimolou (ČSSD) předložil již dříve do Sněmovny i návrh zákona, aby se náhrady církvím zdanily. Kraje i obce jsou ve sporech připraveny pokračovat. "Máme právní argument, který mluví v náš prospěch," poznamenal Lukl.

Pro stažení žalob by byl Lukl i proto, aby se podařilo rychleji napravit pošramocené vztahy mezi církvemi a samosprávami. "Spolupráce funguje oběma směry. Hodně by to prospělo renesanci vzájemných vazeb," řekl Lukl.

Před okresními soudy se vede či připravuje 367 sporů, ve kterých církve žalují Státní pozemkový úřad (SPÚ). Domáhají se určení vlastnického práva k nemovitostem, jež stát nechce v restitucích vydat, protože podle něj nejsou jeho majetkem. Další stovky sporů eviduje Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Podaných žalob bylo ke konci března celkem pravděpodobně přes 500, počátkem roku počet sporů výrazně narostl.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články