Zákon o obalech v kostce: praktický manuál pro podnikatele

Povinnosti v oblasti obalového hospodářství patří k často opomíjeným povinnostem podnikatelů. Abychom Vám v této problematice usnadnili orientaci, přiblížíme si dnes klíčové povinnosti, které se vztahují na podnikání v oblasti obalů, a ukážeme, jak je správně plnit. Správně nastavené procesy Vám pomohou předejít případným sankcím při kontrole.

Advokátní koncipientka, MACEK.LEGAL

Obalové hospodářství – o co vlastně jde a koho se týká?

Povinnosti v oblasti obalového hospodářství se vztahují na každého, kdo uvádí na trh nebo do oběhu obaly. Jednoduše řečeno, povinnosti v oblasti odpadového hospodářství se vztahují na každého, kdo v rámci svého podnikání distribuuje zboží v obalech, tj. typicky v kartonových krabicích, foliích nebo igelitových taškách.

Typickým případem tak jsou provozovatelé e-shopů nebo ti, kdo provozují maloobchodní provozovny.

Stěžejní právní úprava je pak v zákoně č. 477/2001, o obalech.

Jaké povinnosti je tedy potřeba plnit?

  • Základní povinností je minimalizovat množství obalů, které jsou distribuovány. Další povinností pak je na těchto obalech uvádět označení materiálu, ze kterého jsou vyrobeny, a to v souladu s příslušnými předpisy.
  • Důležitou povinností je zajistit zpětný odběr obalů, a to bez nároku na úplatu, a povinnost zajistit opětovné využití obalů za podmínek dále uvedených v zákoně o obalech.
  • Pokud uvádíte obaly na trh nebo do oběhu, máte povinnost registrovat se do Seznamu osob vedeném Ministerstvem životního prostředí, a to nejpozději do 60 dnů ode dne, kdy začnete uvádět obaly na trh.
  • Další povinností je vést průběžnou evidenci o obalech a způsobu nakládání s nimi, pravidelně údaje z evidence ohlašovat Ministerstvu životního prostředí, na vyžádání prokázat správnost údajů z evidence. Evidenci jste povinni uchovávat po dobu 5 let.

Existuje nějaká výjimka?

Slyšíte o těchto povinnostech poprvé v životě? Některé povinnosti se naštěstí nevztahují plošně na všechny podnikatele. Pokud:

  1. v kalendářním roce uvedete na trh méně než 300 kg obalů, a zároveň
  2. je Váš roční obrat menší než 25 000 000 Kč,

pak nejste povinnosti výše uvedené v bodě 2 až 4 nejste povinni plnit. Na povinnosti ale nezapomínejte, jakmile některou z uvedených podmínek přestanete splňovat, povinnosti budete povinni nadále plnit.

Jak splnit povinnosti jednoduše?

Jde Vám ze všech povinností hlava kolem? Zákon o obalech umožňuje plnit povinnosti prostřednictvím tzv. autorizovaných obalových společností, mezi nimiž je nejznámější EKO-KOM. Tyto společnosti za Vás splní administrativně náročné povinnosti, a Vám tím výrazně ušetří čas a starosti.

Závěrem

České právo na podnikatele klade velké množství povinností, a tak je jednoduché některou z méně probíraných oblastí opomenout. 

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články