Flexinovela zákoníku práce ukazuje nové tendence pracovního práva

Pracovní právo prochází v posledních měsících velkými změnami. Jednou z nich je tzv. flexinovela zákoníku práce, v jejímž centru stojí potřeba reagovat na moderní pracovní trh, přinést větší flexibilitu do pracovněprávních vztahů a podpořit rovnováhu mezi pracovním a soukromým životem.

Advokátní koncipientka, MACEK.LEGAL
Foto: Shutterstock

Pojďme si představit blíže ty nejdůležitější změny, jejichž účinnost očekáváme zejména v průběhu jara 2025.

Zkušební doba

Aktuálně lze sjednat zkušební dobu v délce maximálně 3 měsíců a u vedoucích zaměstnanců 6 měsíců a nelze ji již dodatečně prodlužovat. Nově bude maximální délka zkušební doby činit až 4 měsíce a na 8 měsíců pro vedoucí zaměstnance.

Také bude možné zkušební dobu dodatečně prodlužovat písemnou dohodou zaměstnance a zaměstnavatele (pouze však do maximální délky zkušební doby).

Výpovědní doba

Výpovědní doba začíná v současné době běžet prvním dnem od prvního dne měsíce následujícího po měsíci, ve kterém byla druhé straně výpověď doručena. Nově má být výpovědní doba počítána již ode dne doručení výpovědi.

Výpovědní dobu rovněž bude možné zkrátit na 1 měsíc v případě podání výpovědi z důvodu porušení povinností na straně zaměstnance.

Výplata mzdy

Novela zavádí jako primární způsob výplaty mzdy bezhotovostní platbu. V hotovosti bude zaměstnavatel povinen platit mzdu zaměstnanci v případech, kdy mu zaměstnanec nesdělí číslo bankovního účtu nebo vyjádří nesouhlas s výplatou na účet.

Cizinci také budou moct dostávat svou mzdu nově i v jiné měně než v korunách.

Zaměstnávání osob na rodičovské, mateřské nebo otcovské dovolené

Zaměstnanci, kteří čerpají rodičovskou, mateřskou nebo otcovskou dovolenou, budou nově mít možnost uzavřít dohodu o provedení práce nebo dohodu o pracovní činnosti, a to na stejný druh práce, který vykonávali v rámci svého hlavního pracovního poměru.

Dosud platí, že zaměstnanec, který se vrátil do práce z mateřské, rodičovské nebo otcovské dovolené, byl zařazen podle druhu práce, což ale nutně nemusí představovat to stejné oddělení. Novelou je navrhováno, že pokud se rodič vrátí do práce do 2. narozenin dítěte, bude mu zaručen návrat na jeho původní pracovní místo.

Zaměstnávání mladistvých

Na letní brigádu budete nově moci zaměstnat i osoby mladší 15 let. Bude umožněno zaměstnat mladistvé od 14 let během letních prázdnin za podmínky, že se bude jednat o lehké práce, které neohrožují jejich zdraví ani vzdělávání. K uzavření pracovní smlouvy či dohody bude nicméně vyžadován souhlas zákonného zástupce a mladiství budou mít také kratší pracovní dobu, a to 7 hodin denně, maximálně 35 hodin týdně, doba odpočinku mezi směnami bude minimálně 14 hodin.

Řetězení pracovních poměrů na dobu určitou

Dnes platí, že pracovní poměr na dobu určitou u jednoho zaměstnavatele může činit maximálně 3 roky a lze ji maximálně dvakrát opakovat. Novela však zavádí, že bude možné řetězit pracovní smlouvy na dobu určitou, a to až na 9 let, pokud půjde o zaměstnance, který je zástupcem za zaměstnance na mateřské, otcovské nebo rodičovské dovolené.

Samorozvrhování pracovní doby – novinka účinná již od 1. ledna 2025

Po dohodě se zaměstnavatelem si zaměstnanci budou moci pracovní dobu rozvrhnout sami. Tato dohoda by měla reflektovat veškeré požadavky právní úpravy, např. na poli přestávek v práci, nepřetržitého denního a týdenního odpočinku, evidence pracovní doby a další.

Jak je zřejmé z výše uvedeného, flexi novela tak přináší větší pružnost pracovněprávních vztahů. Zároveň ale klade nové nároky na zaměstnavatele, zejména v oblasti administrativy a přizpůsobení pracovních podmínek individuálním potřebám zaměstnanců.

Z právního hlediska se nicméně dotkne flexi novela velké řady pracovněprávních dokumentů, ať již stávajících či bude třeba do Vaší agendy zavést nové dohody a souhlasy. Doporučujeme Vám tak vzhledem k nově příchozím právním změnám a přísnějšímu oku úředníka na zaměstnavatele, podrobit Vaše pracovněprávní dokumenty právnímu auditu, aby odpovídaly aktuální právní úpravě a byly již připraveny na příchozí změny. 

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články