Na letošním ročníku kongresu Právní prostor jste přednášel na téma „Jak se zamýšlet nad osobností soudce“. Existuje správná odpověď?
Každá odpověď, na takovou otázku, dává smysl jen v místě a čase. Teprve pojmenování dnešního světa, jeho problémů, potřeb a směřování může být východiskem pro formulaci požadavků na osobnost současného soudce.
Během přednášky jste mluvil také o tom, kdo je a kdo má být soudcem. Kdo jím je a kdo jím má tedy být?
Tak jako neexistuje ideální člověk, neexistuje ideální soudce. Každá společnost si vytváří ideální archetypy některých společenských rolí. Soudce mezi ně patří. Je to role, u které se důraz klade nejen na odborné, ale současně i na osobnostní kvality člověka. Soudci by se takovému ideálnímu archetypu měli snažit blížit. Zdůrazňuji slova „měli by se snažit“. Dokonalost není z tohoto světa.
Jak se pozná, zda se člověk hodí na soudcovskou funkci? Je výběrové řízení dostačující ke zjištění, zda na to člověk má či nemá?
Nevěřím, že se kvality člověka – soudce poznají během jakéhokoli pohovoru před sebegeniálnější výběrovou komisí. Jen delší působení v nižší justiční funkci ukáže, jaké jsou odborné, pracovní i lidské kvality uchazeče o soudcovskou funkci.
Je soudce solitérem nebo je vnímán spíše jako součást systému?
Soudce je součástí justičního týmu, a to i když rozhoduje jako samosoudce. Smysl soudního rozhodování je nalezení spravedlnosti, jako výsledku spolupráce jednotlivých stupňů soudů. Každý soudní stupeň má v cestě za spravedlností přesně stanovenou roli. Roli vymezenou procesními kodexy.
Jaké důležité vlastnosti by měl soudce mít?
Tak jako každý člověk. Možná s hlubším smyslem pro nezávislost, trpělivost a statečnost.
Domníváte se, že máme po osobnostní a profesní stránce profesionální a kvalitní soudce?
Věřím, že ve většině ano.
Je v dnešní době prostor pro spravedlnost?
Rozhodně.
Během přednášky jste mluvil také o pokoře. Jakou roli hraje, případně by měla hrát, v přístupu soudce k jeho profesi?
Rozhodujete-li o osudech druhých, je pokora „conditio sine qua non“ správného a spravedlivého rozhodnutí. U soudců vyšších stupňů soudů to pak platí nejen ve vztahu k účastníkům řízení, ale také ve vztahu k práci kolegů, soudů nižších stupňů.
Co profese soudce znamená pro Vás?
Myslím, že totéž, co pro většinu kolegů. Je to pro nás lidská i profesní identita.
Zvykne si člověk na zodpovědnost, kterou má na této pozici vůči společnosti, ale především vůči jednotlivcům?
Myslím, že ano. Pokud se bavíme o schopnosti dlouhodobě takovou odpovědnost unést. Protože opakem je nepřijatelná otrlost a lhostejnost k problémům společnosti i konkrétních lidí!
Diskuze k článku ()