Compliance není pojmem, který by měl přesný právní obsah, je pojmem více nežli právním, pojmem korporátním. Pod pojmem compliance program je v praxi zpravidla chápán soubor pravidel a opatření, jejichž cílem je zamezit porušování právních předpisů a standardně i etických norem ze strany společnosti a jejích zaměstnanců.
Obvyklými prvky compliance programů bývají opatření, která se týkají dodržování pravidel hospodářské soutěže, pravidel předcházejících praní špinavých peněz, korupci ve veřejném i privátním sektoru, ochrany, bezpečnosti a vysledovatelnosti nakládání s know-how a ostatními daty, včetně osobních údajů, bezpečnosti práce a řádných pracovních podmínek, předcházejících diskriminaci a dalším závadným a nežádoucím jednáním v pracovněprávních i vnějších, klientských vztazích.
Existence compliance přitom má význam pro všechny obchodní společnosti. Podle § 8 odst. 2 písm. b) zákona o trestní odpovědnosti právnických osob lze totiž právnické osobě přičítat spáchání trestného činu mj. i v případě, že neprovedla taková opatření, která po ní lze spravedlivě požadovat, zejména neprovedla povinnou nebo potřebnou kontrolu nad činností zaměstnanců anebo neučinila nezbytná opatření k zamezení nebo odvrácení následků spáchaného trestného činu. Jinak řečeno, funkční compliance program může zamezit tomu, že právnická osoba bude odpovědná za spáchaný trestný čin.
Ideálním výsledkem je potom dosažení vyváženého korporátního systému interních norem a kontroly jejich dodržování, který bude zajišťovat, aby jednání přičitatelné společnosti bylo vždy v souladu s pravidly vnitřními i vnějšími a to současně takovým způsobem, aby byla jeho pravidla přehledná, srozumitelná a nebyla překážkou rozvoje podnikatelské činnosti obchodní společnosti. Jeho dosažení je každodenní výzvou pro každého pracovníka společnosti s odpovědností za oblast legal & compliance.
Zdroj: BNT journal
Kontakt na autora: lukas.havel@bnt.eu
Diskuze k článku ()