Pokud jste o zajišťovacích příkazech slyšeli poprvé v souvislosti se zmedializovanými kauzami, není to z důvodu zavedení nového prostředku v daňovém řádu, ale spíše kvůli drobnohledu, pod jaký se zajišťovací příkazy v posledních letech dostaly. Mají totiž takovou moc, že mohou podnikatele ekonomicky zcela zlikvidovat. O co se vlastně jedná?
Pokud má správce daně důvodné obavy, že úhrada nesplatné nebo dokonce nestanovené daně nebude v budoucnu dobytná, může finanční správa (dále FS) rozhodnout o zajištění daně a vydat tzv. zajišťovací příkaz. Správce daně musí mít odůvodněnou obavu vyplývající z ekonomických poměrů a fungování daňového subjektu, že úhrada daně bude v budoucnu buď zcela nebo částečně nedobytná nebo vybrání daně bude spojeno se značnými obtížemi, přičemž vydání zajišťovacího příkazu připadá v úvahu pouze u subjektů, které se vzhledem k oboru svého podnikání chovají nestandardně a rizikově. Bohužel velmi často doprovází zajišťovací příkaz také příkaz exekuční, jelikož hrozí-li nebezpečí z prodlení úhrady zajišťovacího příkazu, je vykonatelný již okamžikem jeho vydání.
V českém právním systému byly zajišťovací příkazy řešeny již v zákoně č. 337/1992 Sb., o správě daní a poplatků. Dnes jsou tyto příkazy upraveny v zákoně č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty, v § 103 a v zákoně č. 280/2009 Sb., daňovém řádu, v § 167 až § 169.
Za poslední čtyři roky bylo vydáno 5 000 zajišťovacích příkazů a v odborných článcích jsou přezdívány jako „daňový džihád“. Na základě exekučního příkazu totiž mohou zablokovat daňovému subjektu bankovní účet, zabavit majetek a dokonce tento majetek vydražit. Samozřejmě existuje možnost se odvolat proti zajišťovacím příkazům na Odvolací finanční ředitelství. V roce 2016 však nebylo vyhověno ani jednomu odvolání.
Zajišťovací příkaz je mimořádně razantní nástroj vydávaný pouze samotnou finanční správou, který by měl dle Nejvyššího správního soudu podléhat přísné a účinné soudní kontrole. Ta je však v současnosti až následná.
Zdroj: BNT journal
Kontakt na autora: bohdana.havrankova@bnt.eu
Diskuze k článku ()